Jak vznikly hodnosti?

Tím nemyslím jen v ČR (ČSR, ČSSR, ČSFR). Celkově kdo s tím přišel a zavedl je.

Nejlepší odpověď
annas

Máte na mysli vojenské hodnosti?

Ty se objevily ve starověku v souvislosti s římským vojskem – legiemi.

Republikánská legie
Legie za principátu
.
Hierarchie hodností

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%98%C3­%ADmsk%C3%A1_le­gie

U nás je významné pojmenování hodností z doby pobělohorské době
Hierarchie opět v odkazu

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=6282

Jinak hodnosti v armádě v době Rakousko-Uherska
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ra­kousko-uhersk%C3%A1_ar­m%C3%A1da

Další odpovědi
iceT

Nějaké zajímavé čtení,al ezřejmě neosvětlí všechny otázky
http://www.val­ka.cz/clanek_14287­.html

sassan

Bohužel jsem se k této otázce dostal asi až příliš pozdě a spousta lidí se mezitím nechala nekriticky naočkovat velice nepřesnou odpovědí a to je ještě slabé slovo.
To co se tu píše o tom že se „objevily ve starověku v souvislosti s římským vojskem – legiemi“ je samozřejmě NAPROSTÝ NESMYSL.

za prvé-římské vojsko nerovná se jen legie.Představte si že například za císařství byla největší část vojska tvořena nelegionářskými jednotkami.

Za druhé a k vaší otázce-pokud chcete znát konkrétní státní útvar armádu nebo dokonce jednotlivou osobu která by se dala označit za „vynálezce“ hodností nemůže vám nikdo dát konkrétní odpověd.Je to vpodstatě to samé jako byste se například ptal kdo jako první postavil dům se střechou-to samozřejmě nevíme a vědět nemůžeme.
První formy hodností se ale zcela nepochybně začali odvíjet od hierarchického uspořádání nejstarších lidských skupin kdy zcela přirozeně vnikla funkce náčelníka kmene(věc která není vlastní jen lidem ale i většině skupinově žijících druhů zvířat) popřípadě elitních lovců a tak dále od čehož se pak už vše jen dále vyvijelo do složitějších forem.Jednalo se tedy o proces spontánní,nikdo se 25.7.2500 před Kristem nerozhodl že zavede hodnosti.
Úplně každá armáda už od nejstarších dob měla určité hodnosti at už v primitivní formě nebo již moderně rozvinuté a to samozřejmě dlouho před římany.Nebo mi chce někdo tvrdit že sofistikované armády řeků,peršanů a egyptanú se obešli bez hodností?No i kdyby mi to někdo tvrdit chtěl velice snadno bych ho usvědčil z omylu.Jak by mělo být jasné z toho co jsem napsal víše nějaká výrazná sofistikovanost pro existenci hodností ani není nutná.

anonym

Díky, takže původně jen funkce a později došlo i k fyzickému rozlišení, knoflíky, šerpy aj.