nimecacek

Jak vzniklo „vzala si kramle“?

Nejlepší odpověď
annas

kramle

  1. . (lidově) tesařská skoba; tyčka na koncích kolmo ohnutá, určená ke spojování trámů
  2. vzít kramle – přeneseně – rychle či nenápadně odejít.
  3. zahnout kramle – vulgárně zemřít – uvádí v r 1929 Jindra.

--
Význam 2 = snad původně ve významu odstranit lešení, často spojené kramlemi. Původ z němčiny – Klammer t/v – přesmyčka . Podobně klema.

Podobně klema, – svorka, svěrka. Něnmecké Klemme od klemmen (stisknout, skřípnout), což je příbuzné s Klammer.

Tolik Slovník nespisovné češtiny s 210

U nespisovných a přenesených významů autor není známý Někoho napadlo a spojení se šířilo.

Další odpovědi
zjentek

Vzít kramle- kvapem odejít, zmizet.

Většinou když se vezmou (vytáhnou) kramle, tak se něco zhroutí, rozpadne.

Když vezme kramle ženská, rozbíjí tím vztah.
Když vezme kramle pozdě, nový už málokdy naváže (jen na okraj).