Ment Invest

Jak vzniklo úsloví „potěš koště“? Jeho význam je mi jasný, ale odkud přišlo a proč zrovna koště?

Nejlepší odpověď
annas

Odkud se výraz „potěš koště“ vzal a kdo frazém vymyslel, se neodovíme.

Potěš koště – používá se i v romštině – je to takové povzdechnutí, údiv nad něčem negativním – podobně jako křes/tanské „potěš pánbůh“.

1. Zřejmě koště souvisí s romskou démonologií – démon nosil koště nebo kladivo. Takže když se démon objevil, ozval se údiv – „potěš koště, jen ať se nic nestane“.

http://charmer­.blog.cz/1202/re­ligiozita-romu-romska-demonologie

2. Ale mohlo to být i jinak.

Je pravda, že koště má nespisovný přenesený význam vězeň.

"1. nemajetný vězeň, který konal různé práce za mírný úplatek, třeba za tabák.

2. podřadný vězeň

2. homosexuál nebo vězeň poskytující sexuální služby."

Podle Slovníku nespisovné češtiny.

Takže údiv, když někdo viděl, jak vězeň pracuje a je často využívaný.

Koště – slouží přece k zametání, takže obrazně – je to člověk, s nímž se všechno „vymete“, tedy dělá to, co jiný nechce, nebo co musí.

Další odpovědi
marci1

Frazém „Potěš koště“ zřejmě vzniklo z „Potěš Pán Bůh“ z důvodu libozvučnosti
„Potěš-koště (frazémy též tíhnou k libozvučnos­ti).“ 🙂

https://wiki.kor­pus.cz/doku.php/poj­my:frazem

zjentek

To slyším poprvý… nebude to výzva přivíst štětku k orgasmu, nebo podobný sci-fi?