briketka10

Jak vzniklo úsloví, nebo věta " tupá, jak štoudev " ?? Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Štoudev = větší dřevěná nádoba, menší káď: (pochází z němčiny – der Wasserstiinder). Nádoba s jedním uchem, nabírala se jí (kromě jiného) voda ze studny, pak se v ní voda nesla do domu. Voda stříkala, špatně se nesla, také nabírání vody ze studny se bylo třeba naučit.

Znám – blbý jako štoudev – špatná manipulace s nádobou. . Tupý = svědčící o omezeném, pomalém chápání. Někdo se nenaučil vodu ze studny nabírat.

Zase – těžko říct, kdo první vyslovil toto přirovnání.
Doplňuji:
Významy pro štoudev se postupem doby rozšiřovaly či zužovaly. Proto upřesňuji.

"Štoudev byla větši než vědro, měla dvě nebo jedno ucho, nahoře byla zúžená.

Tak vypadaly štoudve, v nichž se nosila voda do chléva. V domácnosti byly větší, většinou měly nožičky a sloužily jako zásobárna vody pro vaření. Aby do nich nepadalo smetí, byl na nich poklop. Byly velmi těžké, když byly naplněné vodou, proto se nepřenášely a stály na místě."

Něco z literatury:
Studna už nesloužila svému účelu… a nikoho by nenapadlo tahat štoudve s vodou z takové hloubky. (M. Švandrlík).

Původ a významy upraveny podle různých zdrojů – Etymologické slovníky, Staročeský slovník, Lidová určení, elektronická kniha apod.

Další odpovědi
anonym

http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/%C5%A1toudev

briketka10

annas,
myslíš, že by se dalo tedy říci namísto tupý i primitivní ??
jako, když se setkám s lidmi co moc nepřemýšlí a chovají
se vulgárně..je to otázka mimo téma..

briketka10

terry,
ale jinak se s tupými lidmi, jako štoudev setkávám každý den :)

briketka10

né jen si s někým píšu a jedná se mi o program na PC
jsem na něj " tupá jak štoudev ", proto se ptám, jak
to vzniklo..týká se to čistě mě a myslím, že i jiných lidí
co si nevědí s něčím rady ať se to týká čehokoliv :))

briketka10

jéje jsem se unáhlila achjo, nepočkala na další odpovědi
vůbec si neuvědomila, že jsem položila otázku já, tak mi
to promiňte :)

terry

A já se chtěla zeptat, proč sis na to vzpomněla. Jestli ses dnes s někým takovým setkala. :D