Avatar uživatele
Zlatý

Jak vzniklo úsloví "Na to vem jed!"?

Doplňuji:
annas: Teď když si to takhle napsala ("jed na to mohu vzít"), tak mě ještě napadlo, jestli by to nemohlo bejt třeba v tom smyslu, jako "na to dám život", jako že za to ručí životem a že když to tak nebude, tak je ochoten ten život obětovat.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

"Milostpaní — je to pravda? Jed na to mohu vzít. = docela, jistě, určitě, je to pravda. . .

Jen uvažuji, jak toto spojení mohlo vzniknout. Ujištějí, že nemá smysl se rozličovat, zlobit, vztekat, nic a nikdo tomu nepomůže.

Takže ať se zlobí, jak se zlobí, je to tak, nic nepomůže.

Jed, všesl. jad - odvozené od slovesa zjedovati = otráviti, ,zlobiti se, vztekati se, horšiti se.

Pojmenování vzniklo v polštině a u jižních Slovanů přenesením významu z toho, že jako jed sloužily pro otravování jídla, šípů šťávy rostlin, které byly hořké, byly to "zlé" šťávy, věřilo se, že člověk zlostný je plný těchto šťáv, plný žluči;; snad tomu přispívala i představa, že draci jsou plni černého jedu; při zlosti se čarodějnice apod. rozlejí na kolomaz.

Další možnost, že je slovo příbuzné se střhněm. ei3, nářečně ei3, esi3e - hnisavý nádor. Je to paralela přeneseného významu něm. Gift = hněv, jed.

V. Machek, Etymologický slovník


Doplňuji:
Uvedla jsem přenesený význam.

Další možnost vyjadřuje spíš pravděpodobnost - jed způsobí smrt. Jenže nemusí to tak vždy být, tudíž skutečnost není docela jistá, pravdivá.

Těžko říct, co se komu zrodilo v hlavě, jaké měl zkušenosti... Üsloví vzniklo a používá se stejně jako např. vzít rozum (oči) do hrsti, vzít někoho za límec, vzalo ho to za srdce atd.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Na to vem jed já chápu tak,že si můžu být na 99% jistá jakoukoli skutečností.Tedy dle mého chabého úsudku je to přesvědčovací,ujišťovací manévr.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Ad Bolak, může to tak být. Stejně jako dám na to krk. Když člověk občas některé úsloví použije, neuvědomuje si, proč to tak je. Význam se uvádí jako jistota - to z toho vyplývá.

Jde jen o úvahy. Jak říkají v ÚJCAV - mohlo to tak být. Ale zajímavé je, že ve staročeském slovníku slovo jed nenajdeš. Jen etymologický uvádí původ.

Podívala jsem se do slovenského etymologického slovníku. Zde se uvádí toto"
Novšia etymológia slovanské jad, jed, dáva do súvislosti s kor. *oid- a prirovnáva ho ku gr. οιδος = opuchlina, nádor, οιδμα = opuchlina (lenže toto zároveň znamená aj vlny na vode), st.h.n. eiz, nem. nár. eiß, eiße = hnísavý ...
Takže uvádějí jen tu druhou možnost.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3219
Zlatý quentos 1426
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1209
Zlatý Kepler 948
Zlatý led 723
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.