annas

Jak vzniklo úsloví „chlubit se cizím peřím“?

Nejlepší odpověď
iceT

Vzpomínám si na jednu bajku(myslím,že to byla bajka)malý šedivý ptáček se chtěl vyrovnat těm barevnějším a sbíral poztrácená peříčka,až jich měl dost,ozdobil se jimi a rázem byl tím nejzdobnějším a nejkrásnějším ptákem.Ovšem taková ozdoba dlouho nevydržela a tak měl potom z ostudy kabát.

Další odpovědi
vagra

Podle pověsti se všichni ptáci jednoho dne usnesli, že uspořádají velkou přehlídku krásy. Za rozhodčího si zvolili samotného Dia.
Před stanoveným dnem si všichni ptáci začali čistit peří. Vadná pírka vytrhávali, špinavá umývali…
Nejhůř na tom byla kafka, ať dělala co dělala, její peří bylo pořád nehezky černé, proto se rozhodla, že posbírá peří, které ostatní ptáci odhazovali nahradí jím to své.
Naneštěstí si toho všimla sova, která to všem ostatním vyzvonila a všichni se do kavky pustili. A tak se stalo, že kavka přišla přehlídku úplně holá.

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/plzen/ja­zykovykoutek/_zpra­va/365379

hanulka11

Dříve si lidé hodně zdobili oděv peřím z ptáků a proto asi vzniklo toto rčení. Chubili se cizím peřím.