annas

Jak vzniklo spojení „zlom(te) vaz“, kde a kdy se často používá?

Doplňuji:
Omlouvám se, kontrolovala jsem, ala zadala do lišty původ a otázka se neobjevila.
Takže ptám se navíc na původ.

Nejlepší odpověď
led

Ťažko povedať, čo si skutočne myslí človek, ktorý inému želá „zlom väz“. Tento rečový zvrat sa k nám dostal z Nemecka nedôsledným prekladom spojenia „Hals- und Beinbruch“. Domáci Nemci si vzájomne neprajú len zlámané väzy ale aj nohy. Toto, čiernym humorom zaváňajúce želanie, prišlo do nemčiny z jazyka zvaného „jidiš“, teda zo zmesi rôznych jazykov s prevážajúcou nemčinou, používaného Židmi. V „jidiš“ znie toto priania „hazloche und broche“, čo znamená „šťastie a požehnanie“. Po zvukovej stránke sa podobá uvedenému nemeckému spojeniu, ale ma celkom opačný význam.
„Kamila SMEJKALOVÁ, Ústav pro jazyk český:
… je to zákaz užití určitého slova, ať už z toho důvodu, abych třeba nepřivolala nějaké neštěstí na toho člověka, nepřivolala tu věc nebo tu osobu, kterou pojmenovávám, tak použiju nějaký opis nebo jí úplně vynechám, anebo nějak to slovo obměním. Vlastně to souvisí s vírou v takovou magickou moc toho slova. To sepětí mezitím slovem a tím, co označuje. “

Anglosasi používajú spojenie „zlom nohu“
Taliani in bocca lupo, vtedy treba rýchlo odpovedať che crepare, nech zdochne

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/radio­zurnal/publ_i­zurnal/_zprava/311143

Další odpovědi
anonym

Nevím kde vzniklo,ale většinou se používá,chcete-li někomu popřát zdar ve věci kterou koná,hodně štěstí,jednoduše tfuj,tfuj.

BEAES

Podobná otázka tu už padla…
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-rika-zlom-vaz-kdyz-nekomu-prejeme-uspech

vagra

Slovy zlom vaz přejeme někomu úspěch, štěstí.
Proniklo do obecného jazyka ze slangového vyjadřování, pravděpodobně vzniklo v hereckém nebo sportovním prostředí.
Důvodem pro to, proč přejeme někomu, aby „zlomil vaz“, je zřejmě pověra, že pokud něco přímo vyslovíme – pokud někomu přímo popřejeme štěstí, přináší to smůlu, proto je lepší říct pravý opak, abychom to tak říkajíc nezakřikli.

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/22093

hanulka11

Používá se tam ,kde někomu přejeme úspěch .
Doplňuji:
našla jsem toto

KDYŽ SE ŘEKNE…

Zlom vaz!

Slovy zlom vaz přejeme někomu úspěch, štěstí. Toto úsloví je poměrně mladé. Proniklo do obecného jazyka ze slangového vyjadřování, pravděpodobně vzniklo v hereckém nebo sportovním prostředí. Důvodem pro to, proč přejeme někomu, aby „zlomil vaz“, je zřejmě pověra, že pokud něco přímo vyslovíme – pokud někomu přímo popřejeme štěstí, přináší to smůlu, proto je lepší říct pravý opak, abychom to tak říkajíc nezakřikli

http://www.roz­hlas.cz/plzen/ja­zykovykoutek/_zpra­va/427190