Ares29

Jak vzniklo spojení utahovat si z někoho?

Ahoj, nevíte jaká je etymologie spojení utahovat si z někoho? Google mlčí a mě by zajímalo, co to má společného třeba s utahováním šroubů :). Diky

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba si uvědomit, že slova mají význam základní, další významy vznikly přenesením významu na základě podobnosti, vnitřní souvislosti, přirovnání atd.

Význam slovesa utahovat
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=utahovat

  1. přitáhnout 3, stáhnout 5: utáhnout smyčku, obvaz; utáhnout si opasek, přen. začít šetřit (na jídle); uskrovnit se; utáhnout šroub, přen. zvýšit útlak ap.
  2. tažením (být schopen) uvézt: utáhnout vůz; utáhne každý náklad
  3. hovor. (být schopen) zastat (pracovně, finančně): utáhnout synovy studie; utáhne spoustu práce
  4. utáhnout si hovor. expr. tropit si žert: utáhnout si ze spolužáka;

Podle bodu 4, jde o expresívní přenesený význam, dělat si legraci,, dobírat si někoho, rýpat do někoho.

Když utahujete šroub, dá se říct, že ho přitahujete atd.

Když si z někoho utahujete, tak ho napínáte stejně, jako když chcete utáhnout opasek, či něco jiného, musíte předmět přitáhnout, natáhnout, někdy opasek apod. praskne.

Když si dotyčného dobíráte, naštve se, rozlobí se, když nepochopí legrací, nebo jde i o výsměch, nelíbí se mu, že ho ten druhý ironizuje, často slova opakuje, tedy „natahuje“, prodlužuje atd.

U všech přenesených významů se nedá říct, jak vznikly.