briketka10

Jak vzniklo slovní spojení „bez okolků“?

Nejlepší odpověď
annas

okolky = ´rozpaky, průtahy, nespisovně cavyky. Bez okolků – např. vyřídit přímo, bez průtahů, nedělat cavyky.

Okolek = kolem, okolo něčeho, okolo domu atd. často musel obcházet, význam i pro kruh. Původ od slova kolo.

Takže okolky = vytáčky, uhýbání od přímého jednání (zvl. v řeči) – někdo nešel přímo k věci., odbočoval, nejednal přímo atd.

Tvar mn. čísla podle kmenového skloňhování.

Slovo okolky se zachovalo ve spojení – bez okolků.

Původ slova kolo kolo,kruh’,vše k ie. *ku̯el- ‘pohybovat se, otáčet se’

Podle Staročeské mluvnice

Ještě jsem zapomněla na cavyky
„Etymologové říkají, že slovo cavyky je české a že jeho varianty se vyskytují v různých českých a moravských nářečích. Václav Machek ve svém slovníku uvádí tyto nářeční podoby našeho cavyky: cabiky, cafiky, cahoty a cahorty a také východočeské sloveso calikovat, dělat něco po kouskách. Podle Machka původní význam slova cavyk byl "váda, hašteření, hluk, povyk“, cavykovat prý znamenalo hulákat a hašteřit se. Jak podle Machka, tak i podle současných etymologů vznikla slova cavyk a cavyky spojením dvou jiných českých výrazů. Do jednoho slova se prý spojily výrazy cáry a povyk.
Musím ale dodat, že jde o slovo cáry v dnes už nepoužívaném, ale například v Jungmannově slovníku zachyceném významu tohoto slova, totiž okolky. Takže cavyky by bylo – a žádná jiná teorie vzniku tohoto výrazu neexistuje – v jistém slova smyslu zkratkové slovo. atd. "

Ach jo, ještě odkaz
http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/ca­vyky--78362

Ad magorvkleci,

indoevropský jazyk je přece starší než řečtina, latina či čeština. Takže jste opět uvedl nepřesné vysvětlení.

Převzal jste chybnou informaci, jak je možné zjistit z textu.

"Okolek (něm. Spurkranz, angl. flange, fr. boudin) je výstupek vytvoře

Tak tenhle je okolek spojen se železnicí a tramvají, ale NIKOLIV se spojením: „dělat okolky"."

http://www.e-kniha.com/proc-se-rika-delat-okolky.html

Další odpovědi
magorvkleci

Okolky jsou vyvýšená okruží na obvodu kol, která vůz vedou po kolejnicích, ve směru určeném kolejí. Vozy s koly bez okolků mohou jezdit i mimo určené koleje, lidé bez okolků pak přeneseně jednat a mluvit mimo pomyslné meze stanovené upjatými společenskými konvencemi.
viz např. Aischylos:Oresteia
Zde stojím, kde jsem ťala nad svou obětí bez okolků a povím vám, jak zahynul…

Mc Merkurion

… přikláním se k annas, okolo baráku se určitě chodilo dřív, než byla kola s okolky …

briketka10

annas

Slovo cavyky používám pořád 😁