Kelt

Jak vzniklo spojení krucinál fagot, nebo (krucinálfagot)?

Je spojení slov krucifix – tedy náboženský výraz a fagot – hudební nástroj.
Proč se neříká krucinál housle, nebo něco jiného? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

fagot – zaklení, podobně hergot fagot, krucinál fagot.

Z původního hergot – u měmeckého Herr Gott – Pán Bůh, zvolání Bože.
a fagot = citoslovce zaklení – původ z italského fagotto = otýpka dřívi – žertovný název pro hudební nástroj = muzikantský slang.

V. Machek: Etymologický slovník

Plvoid krucinál – viz odkaz

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jake-jsou-vyznamove-rozdily-mezi-slovy-krucinal-krucifix-krucipisek