Frogman

Jak vzniklo spojení „dát někomu“?

Jak vzniklo spojení „dát někomu“ ve významu sex?

Doplňuji:
Díky za vysvětlení. :) Je pravda, že dnes už, troufám si říct, každá druhá to má ve 13 letech za sebou… :DDD Ta dnešní generace je neuvěřitelná pomalu… :DDD

Nejlepší odpověď
annas

Dát někomu – vulgarismus v významu sexuálním.

Jak spojení vzniklo? Někdo využil jednoho významu slovesa dát, nechtěl se vyjádřit přímo, protože to nebylo žádoucí..

Ten někdo byl zřejmě spisovatel Milan Kundera ve svých Směšných láskách, když zmínka o sexu nebyla v literatuře příliš žádoucí. Stejně tak u Párala a Hrabala. Naše češtinářka měla pro všechny nelichotivé pojmenování – nebudu uvádět.

Slloveso dát má několik významů – dát, poskytnout někomu něco – takže poskytnout někomu sex – často ve významu promiskuitním.

Další odpovědi
anonym

V případě sexu jde spíš o výměnu genetických informací tj.,když dám musím i přijmout.
Doplňuji:
p.s.Samozřejmě záleží na úhlu pohledu jako třeba například:„dám mu,ale taky si zato vezmu"nebo "dám mu a tak si ho omotám kolem prstu a bude živit moje levobočky a vůbec cálovat moje neřesti“,to je fér ne?

marci1

Možná to kdysi vzniklo ve významu : „dala mu svou poctivost, panenství“. V současnosti tento výraz nabývá spíše pejorativního významu. 🙂

klumprt

Myslím, že by se mělo spíš říkat „půjčit“ 🙂

Agneta

Pumíku, jsi hrozný antifeminista…a mistr hospodských řečí:DDD

anonym

Ano ano,ale nechápu proč jste furt tak vstahovačná,asi máte pocit ,že jste alfasamice něco jako nevěsta kristova,ale co i ,když si konkrétně můžu o vás myslet,že jste namyšlená čarodejnice a vaše slovo je víc než posvátné,tak přesto s vámi občas souhlasím,ale tentokrát jste trochu vedle,protože na pokryteckou kritiku mojí osoby se vás nikdo neptal,děkuji.

Agneta

Tak děkuji za kritiku…těší mně, že se mnou často souhlasíš:D
Nó tak mi nezbývá nic jiného, než se omluvit…:D

Frogman

Tím doplněním chci říct, že je tím dnešní generace dost posedlá. Není to myšleno jako urážka. :)

anonym

Souhlasím,že urážka to není,ale tak to prostě je,chlapi jsou min.z 90% slintáci a pěkná ženská by v dnešní době byla pěkně blbá,kdyby nevyužila svoje vnady.

anonym

kdyby mrs.Agnete byla hezká jak je chytrá…
http://files.ja­nabubu.webnode­.cz/200000191-dba63dca14/sn­ehurka_carodej­nice_jablko.jpg

anonym

…tak by se nemusela uchylovat vychytralému čarodějnictví,které bývá fatálně zakončeno magickým odrazem.