Cass

Jak vzniklo spojení „bezpáteřní krysa“?

pročítala jsem si články na Novinkách a zaujalo mě tohle spojení v jednom z titulků. Nevíte někdo, jak vzniklo? Děkuju

Nejlepší odpověď
annas

Jde spíš o to, proč krysa.

Víme, že krysa je šiřitel nemocí, škůdce skladů apod. Takže se její chování přeneslo na lidi,. Je špatné, co je skryté, utajené, co škodí. Tedy nečestné. jednání. Takže kryse přeneseně = zákeřný a bezcharakterní člověk. Takže výraz bezpáteřní je jistým způsobem nadbytečný.

Původ: Krysa se nazývala německá myš, němkyně, němka. Slovo převzal Jungmann z .litevštiny. Takže toto pojmnenování í zřejmě vzniklo počátkem 19,. století v době NO a vyjadřoval určitou nenávist třeba proti těm, kteří propagovali němčinu a bránili šíření češtiny.
.
Jinak význam se rozšířil a používá se o lidech připomínajících svými vlastnostmi nějak krysy, třeba i krysa zloděj.

Podle etymologie a významu slov., historických slovníků atd.

Další odpovědi
anonym

Krysa je schopna pro přežití udělat cokoliv. Bezpáteřní je ve významu ohebný, poddajný. Tímto spojením vzniklý výraz je pro osobu, která jde za svým cílem tvrdě, taky i v opačném významu, pro přežití bude pochlebovat každému, kdo mu dá víc.
Tato osoba klidně vrazí kudlu do zad, pokud bude mít z toho prospěch.

anonym

„bezpáteřnost“ je synonymem pro podlost, nepoctivost, hanebnost
„krysa“ je pak vnímána jako ´něco´ odporného, podlého
___
No – a někdo ´to´ spojil…
😉

marci1

Bezpáteřní je bezcharakterní, bezzásadový, nemá slitování.
Krysa je většinou chápána jako něco zákeřného, podlého.
Prostě je to člověk, který je schopen čehokoliv, neštítí se ničeho,jen aby dosáhl svého. ☹
http://www.slovnik-synonym.cz/web­.php/slovo/bez­paterny

zjentek

kdo je hrdej na charakter, stojí přímo a v tom mu pomáhá rovná páteř ..bez ní se ty charaktery různě kroutěj a tady je vidět, jak fyzické zdraví ovlivňuje psychiku :o
..no a krysou tě nazvou většinou tehdy, když není žádný důvod tě nazývat myšáčkem :o

anonym

goodnessrossi55@hotmail.com
ahoj drahá,
Mé jméno je miss Bože,
i, m zajímalo,
vy a je přátelský s
you.I by uvítal, kdyby se
seznámit co nejdříve,
můžete mi dostat přes můj soukromý
E_mail je uvedeno níže, takže můžeme
dostat se navzájem lépe poznat,
(goodnessrossi55@hotmail.com)
Docela věřím, že můžeme začít
Odtud protože to trvá, kdo zná někoho.
a také jsem vám poslat moji fotku,
S pozdravem,

dobroty.
_____________­_______
goodnessrossi55@hotmail.com
hello dear ,
my name is miss Goodness,
i,m interested in knowing
you and being friendly with
you.i would appreciate if we
get acquainted as soon as possible,
you can reach me through my private
e_mail stated below so that we can
get to know each other better,
(goodnessrossi55@hotmail.com)
I quite believe that we can start
from here since it takes one to know someone.
and also i will send you my picture,
Yours truly,

goodness.Vepište odpověď…