david22

Jak vzniklo sousloví „dát si panáka“ ?

Sklenička alkoholu přece nepřipomíná tvarem panáčka ani panáka.

Nejlepší odpověď
annas

Panák – sklenička, do níž se vešlo za krejcar sprosté kořalky. Synonymum – štamprle (sklenička bez stopky, z němčiny), frťan, prcek..

Jak toto spojení vzniklo, nevíme. Ale našla jsem, že se objevilo až po rozpadu Rakousko-Uherska. Počeštilo se původní bavorsko-rakouské pojmenování štamprle.

Někdo si uvědomil, že sklenička stojí nehnutě, stejně jako dřevěný panák, který se sám nehýbe. Sklenička na stopce by mohla někdy panáka připomínat, ale stále se nabízí panák v rovné skleničce… takže těžko říct …

Další odpovědi
Pájo

Právě, že to tak je!
Panák, panáček = panenka, figurka, dětská hračka ap. v podobě, která připomíná postavu člověka: gumový p., dřevěný p., slaměný p., hliněný panák, panáček
..tedy i panáček alkoholu ;)
Doplňuji:
Pamatujte… když se pije a dobře se pije, je lidská mysl (alespoň zpočátku) spokojená a hlavně naprosto přímočará :D a pracuje fantazie…

Pozn.
na Moravě to muže být i.. „dat po bani, dat po baňce, dat baňu, dat baňku“…

„Dáme po bani a uvidíme…“ ;)

johana 56

Po požití možná právě pohyby připomínají gumového panáčka.
Pájo : k Moravě přidávám „dáme kvaka“.