barusee

Jak vzniklo slovo ‚zverimex‘?

Nejlepší odpověď
iceT

S dotazem na puvod slova „zverimex“ jsme se obratili na Cesky svaz chovatelu, ktery nam poskytl nasledujici informace:
Z lingvistickeho hlediska: cast nazvu „zveri“ pochazi od podstatneho jmena zvire + koncovka „mex“ byla tehdy modni, mnoho podniku ji melo ve svem nazvu.

Z hlediska vzniku: v 60. letech 20. stol. se Cesky svaz chovatelu rozhodl zalozit svuj vlastni obchodni podnik a podle zakona byl k jeho registraci nucen predlozit 10 nazvu. K temto nazvum se mel vyjadrit Ustav pro jazyk cesky a ten vybral pro nazev slovo „zverimex“.

Cesky svaz chovatelu ma u Uradu prumysloveho vlastnictvi pro Zverimex registrovanou i ochrannou znamku, informace k ni si muzete najit v Databazi narodnich ochrannych znamek ( http://isdvapl­.upv.cz/pls/por­tal30/oz.ozfrm ), ktera je pristupna zdarma.

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2007-2009/puvod-slova-zverimex/?sear­chterm=ZVERIMEX

Další odpovědi
Děda Louda

Začátek názvu je jasný – souvisí se zvířaty, zvěří, zvířenou. V době vzniku názvu bylo módní používat exotických tvarů nebo přípon, ač s předmětem činnosti organizací nemusely nijak souviset. Tak mohl vzniknout i Zverimex. Koncovka může naznačovat aktivitu v zahraničním obchodu: -im(port), -ex(port).

picnimok

zver(zvěř) mex(příběh..de­dukuji.. zverimex