briketka10

Jak vzniklo slovo " zvencnout " ?? děkuji Vám za odpovědi..

například ve větě – já se z Tebe zvencnu..

Nejlepší odpověď
annas

Zvencnout – staročesky venznúti, zvenznúti. Došlo ke změně z v c, ú v ou. Slovo odvozené od nůž. Nůž byl nástroj na píchání, bodná zbraň. Takže sloveso = bodat, štouchat, píchat, dloubat, vsadit, zasadit. .

Nikdy jsem toto spojení neslyšela. Znám a občas používám: „já se z tebe bodnu“. Jinak úsloví totožné se slovy „já se z tebe zvencnu“ – přenesený význam – reaguji na slovní popíchnutí, podráždění.. někdo mě zasadil ránu … Záleží na intonaci, zda to „popíchnutí“ beru v dobrém , nebo naopak ve zlém. .

V. Machek: Etymologický slovník JČ
Doplňuji:
Ta reakce na „bodnutí“ může být různá, třeba slovní – jde o nespisovný výraz, především slang mládeže. Původně zvencnul „bodající“, který něco nevhodného prohodil, dnes se zvencne „pobodaný“, takže reaguje např. já z tebe zešílím, přijdu z tebe o rozum, jsem z tebe popletený. tys mě připravil o rozum, jsme z tebe zmatený atd.

annas

Změnila jsem stylizaci a neopravila mě na mně – někdo mně zasadil ránu.

briketka10

annas,

jejda víš, jak mi na tom „mě a mně“
tak moc záleží, když já sama právě
v tomto nejvíc chybuju, Ty jsi ale tak
pečlivá a pořád se všem omlouváš
já se z Tebe asi „zvencnu“ :D
banéé..

http://cestina20­.cz/slovnik/zven­cnout-se

annas

Ad briketka. Nehledala jsem na netu, ale je vidět, že se význam obrátil. Původně zvencnul (bodl) „pachatel“, dnes se zvencne „bodnutý“ – reaguje na slovní bodnutí.

Opět se potvrzuje, že se čeština vyvíjí.

briketka10

jo jo je to tak, ale stejně nechápu,
kdo Ti zasadil tu ránu, nebo to měla
být odpověď ??

annas

„Zasadil ránu“, to je myšleno obecně, jako že ti ublížil, dotkl se tě. Reaguji, já se z tebe zvencnu – „bodnutí“ můžeš brát v dobrém, nebo špatném.

briketka10

tak to už chápu 😁

zjentek

https://cesti­na20.cz/slovnik/zven­cnout-se/