bolak

Jak vzniklo slovo žinýrovat?

Spojením devíti písmen, já vím, ale myslím tu etymologickou stránku.

Nejlepší odpověď
annas

Rejzkův etymologický slovník uvádí srovnání slov žinýrovat a žinantní

žinýrovat se zast. hov. ‘ostýchat se, rozpakovat
se’. Přes něm. sich genieren z
fr. se gêner tv., dále viz :žinantní.

žinantní zast. hov. ‘trapný, nemilý, obtížný’.
Přes něm. genant z fr. gênant
tv., což je původem přech. přít. od gêner
‘tísnit, překážet, uvést do rozpaků’
od gêne ‘tíseň, rozpaky’ a to od stfr.
gehir ‘přinutit k doznání mučením’ z
frk. *jehhjan ‘doznat’ (srov. sthn. jehän
tv.). Srov. :žinýrovat se.

Další odpovědi
mosoj

Každý se jednou opakuje i ti co kárají .

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-vyznam-slova-zinyrovat

Sůwa

Vůbec to není stejná otázka – jedna je na význam slova a druhá na původ 🙂

bolak

mosoj: jako že já a ocko jedno jsme? 🙂

jo a hele, zkus si zadat moji otázku do toho modrýho okýnka pro zakládání otázek a uvidíš a že ti to našeptávač nenašeptá, takže chyba není u mě, chyba je v systému ;)

mosoj

Halt to musíš překousnout, "očko byla možná první !!

mosoj

Jinak kecáš:
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=%C5%BEin%C3%BDro­vat

bolak

sám si kecáš :) psal jsem našeptávač, ne google vyhledávač, to nepoužívám

jinak ta otázka od ocka se týká něčeho jinýho než na co se ptám, takže se omlouvám za omylem udělený palec, dával jsem ho zbrkle předem, myslel jsem že v odkazu bude odpověď na moji otázku..

mosoj

Ale houby. Chyba je vždycky v lidech.

mosoj

Tím myslím samozřejmě i sebe !!!!!!!!