zjentek

Jak vzniklo slovo zapeklitý?

Nejlepší odpověď
annas

"Zapeklitý.
Stč. zapekelný, zapeklený, zapeklitý ‘zatvrzelý, urputný’
.Buď přímo od :peklo – něm. ekvivalent verhöllt odHölle‘peklo’, nebo od jeho dřívějšího významu ‘smůla’.
Např. uši zapeklita – se ‘zatvrdily se, zacpaly se (smůlou)’ (duál).

Jiří Rejzek: Etymologický slovník

Význam zřejmě znáte, když jste se na něj neplat, ale doplním, významů je víc. (SSJC)

„1. expr. tvrdošíjný, zarputilý zatvrzelý, zarytý -
z. nepřítel; z. umíněnec; z. starý mládenec zapřisáhlý; z. výraz tváře
2. hovor. expr. zpropadený, zatrolený, ošemetný – vymotat se ze z-é situace; z-é nervy se vymkly mé vůli (Bass)“

Další odpovědi
Kepler

Asi jako zatracený, zasr…, prostě obtížně řešitelný. Něco, co mohli vymyslet jen v pekle – symbolu zla, vyčůranosti a tak podobně.

zjentek

Dneska končím, už nemám žádný body, tak na to s… ..no prdím!

zjentek

Keplere, chápu. Doufám, že se teď usmíváš! ;)

Kepler

Vole, kvůli tobě jsem si rozlil kafe 🙂

zjentek

No jasně! Asi jsem měl použít slovo předpokládám.

zjentek

Dobře ti tak. Jdu někam na kafe, protože tady už jsou „body vyčerpány“!