bolak

Jak vzniklo slovo souchotiny, nebo souchotě?

Doplňuji:
annas: a „suchá“ v jakým smyslu? to jako kvůli kašli nebo kvůli nějakýmu jinýmu příznaku?

Nejlepší odpověď
annas

Souchotiny – slovo pochází od příd. jména suchý. Různé ödvozeniny: suchost, suchota, mor. souchoty. Odtud pak stč. súchotiny, nč. souchotiny = suchá nemoc.

Etymologický slovník
Doplňuji:
Doplňuji. Byla jsem stručná, protože je mně často vytýkáno, že se příliš rozepisuji:-)).

Výraz suchý je brán obecně vzhledem ke všemu suchému: (s()ušeň, sušinka, suchopár, sucholepka = komár píchající koně, souš atd)l O hlenech je zmínka jen jako o suchých, a to jen v nose = susla.

Ale přece spojitost – souchotinář = suchant = suchý člověk = slabý, neduživý‘ , ‚zkomírající‘, a tedy i ‚schnoucí‘.

Již pojmenování v řečtině sausos bylo expresívní podle jazyka avesta). . Proto suchost byla vlastnost nevítaná, zhoubná (třeba přírodní pohroma, ničící stáda, souchotě, ničící člověka atd.), tedy pojem, jehož pravé označení bylo měněno z důvodu tabuových . I lat. sicus je zřetelně expresívní.

Další odpovědi
iceT

Souchotiny,souchotě je starší název pro formu TBC,a myslím si,že pojmenování souchotě je od slova schnout,usychat.
A jinak tě vítám zpátky.....

Pájo

Zdá se, že tu bylo již vyčerpávajícím způsobem odpovězeno. Nedomnívám se, ale, že přesně. Proto moje odpověď.

Dříve se tuberkulóze říkalo souchotiny, úbytě nebo ftíza (což je řecký výraz pro úbytek), protože se zdálo, že lidi konzumuje zevnitř.

ftíza …phthisis – dř. plicní tuberkulóza, souchotě, úbytě lat. phthisis z řec. fthisis úbytek; starý název tuberkulózy byl „úbytě“

souchotě – starší čes. název pro tuberkulózu. Srov. ftíza
Doplňuji:
bolaku (k doplnění)
nejde o suchého pacienta, ani o jeho „vysychání“.

Od pradávna se nemoci (při neznalosti příčin) pojmenovávaly podle nějakých výrazných (vnějších) projevů daného onemocnění.

Proto souchotiny – siccus – suchý = suchá kůže!

Rozpoznávání onemocnění způsobených původci rodu Mycobakterium (čeleď Mycobacteriaceae) bylo kvůli mnoha formám a nedostatečným znalostem velice obtížné. Typickými představiteli rodu Mycobakterium jsou však Mycobacterium tuberculosis (tzv. Kochův bacil) … u lidí vyvolává TBC a Mycobacterium leprae (tzv. Hansenův bacil), který u lidí vyvolává lepru (malomocenství).

Pokud se to vezme podle projevů (a opakuji, že odpovídám teď pouze na bolakovo doplnění) konkrétně souchotě byly formou lepry, a to takzvanou „tuberkuloidní leprou“, která vznikala (vzniká) u lidí s relativně vysokou odolností. Odebraný vzorek kůže neprokáže žádné bacily; nakažený člověk tak nepřenáší tuto formu lepry na ostatní; skvrny na kůži se objevují jen zřídka; cit v oblasti skvrn je redukovaný nebo úplně chybí; v oblasti skvrn často vypadávají vlasy (chlupy) a POKOŽKA JE SUCHÁ.
(Dalšími formami lepry je ještě „lepromatózní lepra“ a „hraniční lepra“).

Toť jen poznámka k tomu, co je při souchotích vlastně suché. Jsou to právě ony napadené okrsky pokožky.

Pájo

lat. sicus není nijak zřetelně expresívní…
znamená jen a pouze suchý, vyschlý, vysušený…
(přesněji siccus)

annas

Ad bolak. Zdravím po delší pauze. 🙂

bolak

vyřídim..

annas

Díky. :))

annas

Chtěla jsem být stručná, ale pokusím se o doplnění další informace.

bolak

já počkám :))

gagaga

kooonecne !! kazdy den jsem vam posilala platonicke pusinky … dosly ? -iv-

bolak

nic nedošlo..zejtra jdu na poštu tak se zeptám

gagaga

musite pro ne na letiste .. !! posilala jsem letecký !

annas

Ad Pájo. Bolak se ptal na původ slova. Odpověděla jsem tedy z pohledu jazyka tak, jak uvádí etymologický slovník. Tehdy pojem tuberkulóza neexistoval.

Pájo

Odpovídám na jeho doplnění…

annas

Ad Pájo, netvrdím, že nemáte pravdu. ale opakuji, dotaz zněl na původ slova souchotiny, nikoliv Tbc.

Ještě jsem se dívala do slovníku – výraz úbytě byl jen krajový, a to jihočeský. Slovo fthisis odkazuje na původ názvu úbytě, nikoliv názvu souchotiny.

Odborný název tuberkulóza místo fthisis zavedl teprve v roce 1839 německý klinik Schönlein.

JInak slovo souchotiny vzniklo podle příznaků od slova suchý …

Je třeba si uvědomit, že jde o pohled jazykový z období staročeštiny, takže dnešní názvy se odvolávají na ně.
Z hlediska významu úbytě = souchotiny
(dnes Tbc), ale z hlediska původu pojmenování nikoliv …

Že by etymologické slovníky hlásaly bludy?

Pájo

Nedělejte annas hned vlny.
Ve své odpovědi vychrlíte spousty definic (např. z etymologických slovníků), což je v pořádku, ale odpověď na bolakovo doplnění tam stejně chybí.
Tak jsem se to pokusil doplnit.

Pájo

A netvrdím, že nemáte (z pohledu jazyka) pravdu.
Jen přidávám (k tomu Vašemu pohledu) pohled zdravotníka.

annas

Naposled. Je rozdíl mezi původem slov, často mají mnohem širší význam. O významu příd. jm. suchý a odvozených slov je v etym. slovníku uvedena jedna stránka psaná drobným písmem. Jindy třeba jen 5 řádků.

Slovník neuvádí, proč a kde byl souchotinář suchý.

… Navíc výraz suchý není převzatý z latiny ani z řečtiny, jen ve významu, srovnání s prajazyky, jak jsem uvedla, že suchost je špatná… České sušiti, suchý mají základ indoevropský, takže ve slovanských jazycích se svyvíjel jinak než v latině či řečtině.

Víte, co znamená střelit suchou? Kráva přisúšá?
Prosúšáme se?

Neznám úsloví dělat vlny.:=))

Pájo

Naposled. Je s Vámi opravdu veselo.

bolakovo doplnění:
a „suchá“ v jakým smyslu? to jako kvůli kašli nebo kvůli nějakýmu jinýmu příznaku?

moje odpověď:
jiný příznak … šlo o suchou pokožku

(Váš slovník neuvádí, proč a kde byl souchotinář suchý, můj ano).
A už mě to handrkování o Vaši pravdu opravdu nebaví.

annas

Je dobře, že jsem vás rozveselila.-))

K tomu je diskuze, aby se leccos vysvětlilo, ale já jen předala to, co uvádějí etymologové.

Nepochopil jste, že význam suchý je uváděný obecně ve staročeštině a liší se od dnešní definice. Stejně uvedla IceT, že pojmenování souchotiny je od slovesa uschnout (to od příd. jména suchý). Také nenapsala, kde člověk usychá. Není to totéž, co jsem vysvětlila já.?

Ale tuto odpověď nezpochybňujete … takže …

Já vaše vysvětlení beru, i když z hlediska původu (řečtina, latina) se objevilo až později, protože tyto jazyky (stejně jako čeština) mají stejný prazáklad, který se vyvíjel jinak.

Pájo

Pochopil jsem.