Complex

Jak vzniklo slovo „rozumbrada“ a co s tím má společného brada?

Nejlepší odpověď
annas

Rozum = roz – um – něco umí, rozvažuje, rozmýšl, rozlišuje. Výraz nespisovný.
.,
brada – brada, bradka, bradatý. . Psl. *borda je příbuzné s lit. barzdà ‘vousy’, něm. Bart, angl. beard, lat. barba tv., vše z ie. *bhardh tv. asi od *bhar- ‘hrot, štětina’

J. Rejzek Etymologický slovník.

Rozumbrada byl zřejmě starý člověk, který nosil vousy. Moudrost byla znakem stáří.

Později se význam posunul, užívá se i pro přemoudřelé, zvídavé dítě.
Nebo pro člověka, který rád „filosofuje“, dělá ze sebe víc, než, , takže jde o ironický význam.