Rokio

Jak vzniklo slovo příčetnost?

Proč se zrovna tento pojem používá pro rozpoznání nebezpečnosti svého jednání, nebo pro schopnost ovládnout se? Jak to s tím souvisí, když je někdo příčetný? Nepřičítá si něco příčetná osoba na rozdíl od nepříčetné (např. odpovědnost za svoje činy)?

Nejlepší odpověď
annas

"Původni byl tvar záporný, tedy nepříčetný,. Od něj byl vytvořený kladný tvar.

"nepříčetný, nepříčetnost. Zřejmě ‘(stav), kdy nelze člověku přičítat vinu’ Pak přeneseno i na označení člověka

Nepříčetný, původně asi jen o činech . Čin, který není možné přičíst původci za vinu, protože jej ž udělal ne při jasném vědomí a odpovědnosti."

Václav Machekl Etymologický slovník

Od přídavného jména paklutvořené podst. jméno příčetnost = stav příčetnosti.,když není někdo nepříčetný.

--
Trestní odpovědnost a nepříčetnost
https://mylaw­.cz/clanek/tres­tni-odpovednost-a-nepricetnost-214