dmatejek777

Jak vzniklo slovo „Povídali že mu hráli?“

Nejlepší odpověď
annas

Povídali, že mu hráli, není slovo, ale slov několik – úsloví.

Jak spojení vzniklo, se nedovíme. Jednotlivá slovesa má mnoho významů, souvisí s původem slov a jejich užíváním i v přeneseném slova smyslu.

Jedním z významů slovesa povídat: hovořit bez vážného, opravdového obsahu, mnoho, zbytečně..

Stejně tak sloveso hrát má jeden z významů: předstírat něco nebo někoho, stavět se nějakým, dělate ze sebe někoho.;

Někdo povídal o něčem neskutečném, nemožném, vymýšlel sis, takže dělal ze sebe to, co nebyl = hrál si na něco.

Jde vlastně o dvojí vyjádření téže věci (nesmyslu), její (jejího) zdůraznění

Někdy se toto tvrzení uvádí takto: Povídali, že mu hráli, ale že mu netroubili (plesky třesky) = plané, prázdné, nerozumné řeči, nikdo mu za ně „netleská“.

Význam slov, etymologie atd.

Další odpovědi
anonym

Povídali, že mu hráli, ale že mu nezpívali (odpovídá se tomu, kdo vypravuje něco nepravděpodobného).

Zdroj: Česko – německý slovník Fr. Št. Kotta