bolak

Jak vzniklo slovo kefír?

Nejlepší odpověď
annas

Původ slova kefír není zcela jasný. Zrodem mohlo být staro-turecké slovo köpür, což znamená pěna. Dle druhé teorie může pocházet z arabsko-perského slova keyf značícího opiát, opojení, požitek, potěšení, dobrý pocit.

Opravdu názory jazykovědců na původ slova se občas liší.

Další odpovědi
quentos

Z bulharského či rumunského „kefír“ a tam přejato z nějakého jazyka kavkazské oblasti, přesný zdroj
neznámý (srov. megrelské kipuri, oset. k̸æpy). Do češtiny se dostalo z turkotatarských jazyků přes bulharštinu.

Rejzek, J.: Český etymologický slovník, LEDA Praha 2002: 280
další zdroj viz níže

Zdroj: http://ssjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?heslo=kef%C3%A­Dr