Werwolfo

Jak vzniklo slovo „hrách“ (hrášek)?

Např. slovo vesmír je převzato z ruštiny jako ves (vše) a mir (svět), ale když se tak zamyslím na hráchem…?

Nejlepší odpověď
annas

Slovo hrách, zdrobněle hrašec, novočesky hrášek (jazykovými změnam při zániku jerů atd.) převzal Presl z jihoslovanštiny. Všeslovanské groch, později hroch, praslovansky groch6 (6 = tvrdý jer).

Hrách se v Evropě šířil od jihu. Např. v románských jazycích se objevují názvy luštěnin jako převzaté od jiného etnika – hrách jako gar- a přípony -antia-,. Možné je, že praslovanský název je praevropský.

Etymologický slovník.
Doplňuji:
Slovo vesmír podle etymologického slovníku není přejaté z ruštiny. Dnes se význam vesmír užívá jen pro kosmos. ale bylo to jinak.

Píseň Hospodine, pomiluj ny obsahuje slova staroslověnská – Ty, spase všeho mira.

U západních Slovanů existovalo zájmeno v6š6 (6 = měkký jer), jinde v6s6. Složitý vývoj – nejdříve význam všichni = lidé – vlivem jiných zájmen – j6, ja, je, takže jde o tvar západoslovanský.

Ve stč bylo slovo vešmír = všechen svět, vesmír (později utvořené). Slovo vesmír (v6s6 mir) vysvětlené jako všichni lidé, osazenstvo jedné vesnice, , což bylo chápáno jako celý mir = svět. .

Kottův slovník uvádí:

Vesmír. Cf. Stč. Zem. 18., Schd. I. 18. Vesmír . jest nově a nesprávně tvořeno, má zníti vešmír. Tak bylo v jazyku starém, veš-mír, a skloňovalo se:2. p. . všeho míra, všemu míru atd

Časopis Vesmír
Starší význam slova (svět) najdeme ve staroslověnštině (a prvních staročeských památkách), dodnes je dochován v ruštině, srbštině a dalších slovanských jazycích. V češtině však byl mir –svět brzy vyjadřován spíš slovem vesmír, básnicky všehomír. Dnes se slovo vesmír v češtině používá už jen pro kosmos.

Stejně tak odkaz uvádí http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2007-2009/vznik-slova-vesmir
Dobrý den,
slovo vesmír pochází ze slova všehomír. Ve staroslovanštině mir = svět.

,