taxio

Jak vzniklo slovo Dovolená?

Nejlepší odpověď
annas

Dovolená – podstatné jméno, jehož základem je sloveso dovoliti. Jeho původní staročeský význam = nechat jíti, dopřáti někomu něco.

Dnes dovolená – dočasné uvolnění z práce = zaměstnavatel nechá pracovníka jít na dovolenou,, dopřeje mu volno…

Podle staročeského slovníku

Doplňuji:
Podle etymologického slovníku srovnáním se stsl. je základem slovo voljo = voliti, později převzaté nejen do češtiny, ale i do jiných slovanských jazyků.

Jinak v původním pravopise = wel – chtít, žádat si. Stejný základ má i sloveseo veljo – velet – dnes také přeneseně – stanovit, přikázat …

Předložka (předpona) do (pak pocházejí z got., stejně (zu),¨něm. zu, angl. to.) a mají mnoho významů např. směrem k čemu, o, kam… . Přidáním předpon či přípon obměně dochází k obměně významu, protože přidáním předpon a přípon se vytváření slova příbuzná.

Samozřejmě, že v češtině se předponami i přípomami odvozují slova příbuzná.

Původ slov není někdy snadné jednoznačně určit bez znalosti historie jazyka.

Kosaaaaku, nevím, proč neuvádíte zdroje.

Další odpovědi
kosaaaak

No a pokud by tě to zajímalo ještě dál, tak dovolit je od > volit > z všelovanského „woleć“ což znamenalo „chtít raději“ nebo „dávat přednost“ ale též >>> „přát si“

Čili pokud zůstaneme u toho „přát si“ a budeme logicky vyvozovat, pak:

VOLIT = PŘÁT SI
DO-VOLIT = DO-PŘÁT SI
a DOVOLENÁ jako podstatné jméno by pak byla v překladu něco jako DOPŘÁVANÁ (SI)

mimamocz

Příspěvek smazán administrátorem.