Jak vzniklo slovo „deprese“?

Je kořenem slova „pres“? Býti v presu?

Nejlepší odpověď
annas

J. Rejzek ve slovníku uvádí toto:

"deprese ‘sklíčenost’, depresivní. Z lat. dēpressiō od dēprimere (příč. trp. dēpressus) ‘stlačovat, stísňovat’ z dē( :de-) a premere ‘tisknout, tlačit’

Souvisí se slovem pres – obecně ‘tlak; lis’, presovat, napresovat. Z něm. Presse a to (případně přes fr. presse) ze střlat. pressa ‘(vinný) lis’ od lat. premere (příč. trp. pressus) ‘tlačit, tisknout’

--
Další slova, která mají stejný původ – komprese, expres.

expres ‘spěšný vlak, dopis’; přísl. ‘spěšně’, expresní. Z fr. exprès a to z lat. expressus ‘výrazný, vytlačený’ od exprimere ‘vyrazit, vytlačit’ z ex a premere.

komprese – komprese ‘stlačení’, kompresní, kompresor. Z lat. compressiō tv.od comprimere ‘stisknout, stlačit’z com-a premeer (příč.trp.com­pressus) ‘tlačit’.

Takže když jste v „presu“ něco vás tlačí, způsobí tíse a vznikne třeba deprese.

Další odpovědi
Lamalam

Spíše než „býti v presu“ to znamená „býti pod tlakem“. Např. na kapilární depresi nic depresivního není.