Kelt

Jak vzniklo slovo brva a co to znamená?

Existuje rčení, že někdo " ani brvou nehnul". Dá se pochopit z kontextu, že se nehýbal, že se nepohnul, ale co to znamená ta brva? Je to hlava, ruka a jak to vzniklo, resp, jakého je to původu? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

"brva – ‘oční řasa’.

P. brew, stsl.brъvь,vše‘o­bočí’. V čeština .slovo vyhynulo a do jazyka bylo opět uvedeno za nár. obrození Hankou, ujalo se však ve významu ‘oční řasa’, ale i řasa víček očních.

Psl. *bry (gen. brъve) je příbuzné s lit. bruvìs, něm.Braue, angl.brow,ř. ofrýs, av. brvat-, sti. bhrū-, vše ‘obočí’ z ie. *bhrū- tv.!

Jiří Rejzek: Etymologcký slovník

Ještě k rčení – nehnout ani brvou. Protože slovo brva = obočí je starší, zřejmě úsloví vycházelo z původního významu – nehnout obočím – zůstat v klidu. Při různých projevech se obočí zvedá, svrašťuje, stáhne.

Současnost
Brva – pojmenování pro oční řasu, řasu na očním víčku – výraz knižní

Další význam odborný – „vlasovitý útvar u různých živočichů sloužící k pohybu nebo jako součást smyslového orgánu.“
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/

Další odpovědi
Lamalam

Slovo nevyhynulo. V biologii je to naprosto běžně používaný pojem. Všichni jsme se učili o obrvených prvocích už na ZŠ.