Bramboura

Jak vzniklo slovní spojení ,,být/zůstat na ocet"?

Nejlepší odpověď
annas

Odkaz marci1 neotevřu, takže nevím, co je uvedené, a proto nemohu posoudit, o jaký jde zdroj. Ale věřím jazykovým zdrojům, které uvádějí toto: .

Zůstat na ocet = neprovdat se. Z pohedu jazykového původu = jeden z významů sllovesa zůstat – objevit se jako zbytek něčeho – tedy z čeho, po kom, po čem = ,zbýt.

Neuvádí se srovnání s houbou, ale jde o jakýkoliv zbytek – třeba lívanečků na míse, , na Štědrý večer zbytek rybích kostí, které se zakopou atd. aby zbytky nezkysly.

Zůstat na ocet – něco, co má jeho vlastnost – např. víno zkysne, stane se kyselé, časteo nežádoucí, nechtěné. Takže zůstat na ocet = zkysnout – u muže zůstat starým mládencem – nezkysnout, u ženy neprovdat se = stát se kyselým, nepříjemným atd.

Podle Kotttova slovníka. a PSJC
Doplňuji:
u muže zůstat starým mládencem – zkysnout.

Příklady z literatury:
" Rais. Čas svrchovaný, abych se oženil, nechci-li zkysati na ocet stát se starým mládencem.
Šmil. Nevezme-li si Anýžka ženicha, kterého já jí našel, zbude na ocet neprovdá se."

Nepovažuji za nějaký odpad ty, jedince kteří se neprovdají nebo neožení. Nemají třeba dostatek financí, kde bydlet, nemohou najít vhodného partnera,, dále kvůli zaměstnání, vyhovuje jim být sám atd.

Někteří jsou spokojení, jiní třeba zatrpknou, chovají se nepřjemně, jsou nevlídní, nechutní, rozmrzelí – tváří se „přeneseně“ kysele…

.

Další odpovědi
marci1

Jedná se asi o metaforu člověk – houba (resp. cokoliv, co lze nakládat do octa). Jde o rozdíl být využit čerstvý vs. být nevyužit, odložen, uskladněn.. 🙂
Doplňuji:
Omlouvám se, zdroj nelze otevřít. 🙂

Zdroj: https://www.fa­cebook.com/ja­zykovezajimavos­ti/posts/459768890­796455

pondělí

Ocet se vždycky vyráběl s odpadů,jak odpadního vína,ovoce,nebo alkoholu
Takže zůstat na ocet znamená,že je to odpad na nic jiného se nehodící
Poslední možnost je pak vyhodit,tak raději budu octem a těšit se na svíčkovou nebo třeba utopence,kde budu nepostradatelnej.

zjentek

možná to nějak vychází z faktu, že osamocení lidé, co je nikdo nechce, maj „kyselej ksicht“.
marci1: to jsou zase houby s octem, ale to je něco jinýho
..když vím houby s octem, tak dávám houby s octem místo odpovědi, ale nemusím v tom být opuštěnej ,)

Pájo

Selským rozumem (bez slovníků) bych nezatratil ani variantu, že tím byl myšlen fakt, že ten, „kdo zůstane na ocet“, zůstane tak, jak je, tzn. sám a beze změny „zakonzervován“ jako v octu. Ocet, jak všeobecné známo, jesti látkou s dobrými vlastnostmi konzervačními… (http://cs.wiki­pedia.org/wiki/O­cet)

Nakládání ovoce, zeleniny, bylinek, ryb nebo sýra do octa nebo oleje patří k nejstarším metodám konzervace potravin. V kyselém prostředí octa či v oleji, který potraviny vzduchotěsně uzavře, nemají hnilobné bakterie šanci.

marci1

Doplňuji odpověď ( z facebooku ) : 🙂
Vít Kolek‎Jazykové zajímavosti
6 leden · Saarbrücken, Germany ·

Zdravím, zajímala by mě etymologie spojení „zůstat na ocet.“ Nevěděl by někdo?
To se mi líbí · Přidat komentář · Sdílet

Jazykové zajímavosti Dobrý den, neviděl bych v tom asi nic složitějšího než metaforu člověk – houba (resp. cokoliv, co lze nakládat do octa). Jde o rozdíl být využit čerstvý vs. být nevyužit, odložen, uskladněn… Mějte se fajn, Jan Táb.
3 · 8 leden v 1:39
Jazykové zajímavosti odpověděl(a) · Odpovědi (3)

annas

Ad marci1, stane se, že se odkaz vloží špatně, ale přece jste měla možnost vložit jej k doplnění když jste reagovala. V diskusi jste ho rovněž neuvedla.

Mně je to jasné, kdo chce pochopí… 🙂

marci1

🙂

marci1

Kdysi se člověk, který se neprovdal nebo neoženil ( neměl rodinu ) považoval za něco „nepřirozeného“. Mladí lidé byli „nuceni“ do svatby. Dokonce sami rodiče vybírali pro své děti manžela/manželku. Někdy i kvůli majetku ( statkům, polím ap. ) Kdo zůstal neprovdán nebo neoženěn, tomu se říkalo „zůstal na ocet“. Dnes je jiná doba, i když se toto rčení někdy používá, tak spíše z legrace. Každý se dnes může rozhodnout, jestli se chce vdát, oženit, popř. mít děti. Žije tak „singl“. 🙂

annas

Ad pondělí, přece ti, kteří se neprovdají, nejsou „odpad“, ale někdy měli smůlu, třeba nedostatek peněz, nenarazili na pravdou či pravého. Proto je to nesmysl. 🙂

Navíc třeba vinný či jablečný ocet se vyrábějí záměrně, takže nejde o odpad v pravém slova smyslu.