wendyX

Jak vzniklo rčení o nesezdaném páru, že spolu žijí „na psí knížku“?

  • proč knížka ?
  • a proč psí ?

Že by zde ‚knížka‘ suplovala pomyslný oddací list a příměr ‚psí‘ byl narážkou na promiskuitní sexuální chování psů ?

Nejlepší odpověď
annas

Původ se nedá samozřejmě zjistit, ale něco jsem našla na stránce Ptejte se knihovny.
http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2014/z­it-na-psi-knizku

Původně hanlivé pdoobně jako znevažující psí hlas, psí život, psí počasí atd. Čilii po řádném sňatku je pár zapsán v oddací knize, bez něho žije na psí knížku.

Ještě jsem se dívala do PSJC, kde je " psí život" uváděný jako vhodný leda pro psy, velmi špatný, velmi ošklivý, bídný. Tak to i kdysi bylo s e vztahem dvou nesezdaných partnerů, kteří žili na „psí knížku“, samozřejmě z pohledů jiných.

Stejně se domnívám, že to může mít vztah i k sexuálnímnu životu psů, který si „vybíral“ partnerku sám. Dnes už je to jinak – čistokrevní psi – zápisy do rodokomenu, aby nedocházelo ke křížení ras. .

I
Doplňuji:
..který si „vybíral“ partnerku sám, nepotřeboval k tomu žádný „papír“.

více diskuse

Další odpovědi
marci1

Cituji z jazykové poradny www.ceeol.com odpověď na tuto otázku :
„Žádná z dostupných příruček se o původu tohoto frazému nezmiňuje. Definici přináší Slovník
české frazeologie a idiomatiky: žít s někým na (psí) knížku = žít s někým bez úředního sňatku jako
družka, druh ve společné domácnosti.
Konzultovali jsme Váš dotaz s dalšími kolegy a nejpravděpodobnější vysvětlení původu zmíněného
frazému je toto: V Jungmannově Slovníku česko-německém z 19. století je pojmenování
oddací kniha jako překlad něm. Trauungsbuch. Jako hovorový významový kontrast mohlo být pak
vymyšleno pojmenování psí knížka, protože psí je vždycky znevažující adjektivum: psí hlas, psí život,
psí počasí atd. Čili po řádném sňatku je pár zapsán v oddací knize, bez něho žije na psí knížku.“
www.ceeol.com/as­px/getdocumen­t.aspx?logid=5&id=225­f40ed
Doplňuji:
http://www.go­ogle.com/cse?i­e=UTF-8&q=%C5%BEivot+na+ps%C3­%AD+kn%C3%AD%C5%BE­ku&cx=004554193289015646­197%3Azmomwcr1xwc&i­e=UTF-8&btnG=Hled%C­3%A1n%C3%AD#gsc­.tab=0&gsc.q=%C5%BE­ivot%20na%20p­s%C3%AD%20kn%C3%AD%C5%BE­ku&gsc.page=1
🙂

annas

Odkaz marci1 není možné otevřít.

Vysvětlení, které je zde uvedené, je totožné s vysvětlením na stránce Ptejte se knihovny, které jsem uvedla. Navíc na této stránce je toho mnohem více.

Je vidět i z odkazu:
https://www.go­ogle.cz/search?q=%C5%BD%­C3%A1dn%C3%A1+z+dos­tupn%C3%BDch+p%­C5%99%C3%ADru%C4%8Dek+­se+o+p%C5%AFvo­du+tohoto+fraz%C3%A­9mu+nezmi%C5%88u­je.+Definici+p%C5%99in­%C3%A1%C5%A1%C3%AD+Slov­n%C3%ADk+%C4%8Des­k%C3%A9+fraze­ologie+a+idio­matiky%3A+%C5%BE­%C3%ADt+s+n%C4%9Bk­%C3%BDm+na+%28ps%C3%AD%2­9+kn%C3%AD%C5%BE­ku+%3D+%C5%BE%C3%AD­t+s+n%C4%9Bk%C3%BDm+bez+­%C3%BA%C5%99ed­n%C3%ADho+s%C5%88at­ku+jako+dru%C5%BE­ka%2C+druh+ve+spo­le%C4%8Dn%C3%A9+dom%C3%A­1cnosti.&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&client=fi­refox&channel=sb&gfe_r­d=cr&ei=tK5gVPOr­NqOH8Qe-l4HoCA

Není zbytečné vkládat odkazy, když další odppvěď je stejná, jenže z jiného zdroje?

Z dopisů jazykové poradně – CEEOL
www.ceeol.com/as­px/getdocumen­t.aspx?logid=5&id=225­f40ed

http://www.go­ogle.cz/url?sa=t&rct=j­&q=&esrc=s&sou­rce=web&cd=2&ved=0CCgQFj­AB&url=http%3A%2F­%2Fwww.ceeol.com%2Fas­px%2Fgetdocumen­t.aspx%3Flogid%3D5%26id­%3D225f40ed-4013-4cc4-b849-1b4c3b269e3f&­ei=hq9gVMThBs­PYasGCgfAN&us­g=AFQjCNGUR99jXO­h5CpvneKJ4Sl34sY1YS­Q&sig2=IcZB9CHA­rEif3XW9t1FuS­Q&bvm=bv.79189006,d­.d2s

annas

Jjak jsem zjistila, CEEOL – Central and Eastern European Online Library, uvádí např. jazykové dotazy a odpovědi na ně, které jsou zveřejněny v jazykových poradnách či knihovnách, takže souvisejí s ÚJCAV.

Využívají e-zdroje a zpřístupňují inflormace v jednom zdroji. Vypadá to, že nejde o přímý dotaz, ale o převzatý z dotazu do Národní knihovny.

http://www.aip­.cz/produkty/1095-c-e-e-o-l-central-and-eastern-european-online-library/

annas

Stránka Ptejte se knihovny čerpala svou odppvěď z časopisu Naše řeč 3/2008, tedy z 'UJCAV.

Stejný zdroj uvádí i CEEOL.

Upřesňuji, takže CEEOL čerpá ze zdrojů, které čituje stránka Ptejte se knihovy, jindy přímo z Naší řeči. Mluvím o jazykových dotazech.

https://www.go­ogle.cz/search?q=Ou­r+Speech+%28Na%C5­%A1e+%C5%99e%C4%8D%29%2C­+issue%3A+3+%2F+2­008%2C+pages%3A+168%2­C&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&client=fi­refox&channel=sb&gfe_r­d=cr&ei=-shgVIuaBqWH8QeV1o­DADg