Standaa

Jak vzniklo přísloví „sladký jak cecek“?

Nejlepší odpověď
annas

Sladký jako cecek – rčení, které se hojně používá v situaci, je-li něco opravdu sladké, až přeslazené. Dá se říct, že když je dítě kojené, tak první období je pro dítě ve znamení sladké chuti.

Rčení zřejmě vzniklo jako pojem sladkosti a mateřského symbolu ňader..

Cecek je lidové pojmenování pro struk. Opakování souhlásek – zvukomalebné. Původ z cecat = sát, podobně cucat, cumlat – také mazlit se.

Významy se posunuly a některé se staly i expresívními. Např. nacucat se – hanlivě pro pití alkoholu. Stejně ironicky sladký jako cecek = přeslazené.

Místy se užívá pojem kozí cecky, cecavky, druh sliv – přenesení významu na slívy, které jsou zřejmě sladké. Je to zřejmě krajové pojmenování, u nás se neužívá, takže neznám.

Původ slova cecek ze Machkova Etymologického slovníku.

Další odpovědi
anonym

Zřejmě od kojení dětí-ženské prsa-mléko sladké atp.Struky u krávy.
Ještě koozí cecky či kozí cicky je krajové (případně historické) označení pro:
odrůdy slivoníslivoň špendlík žlutý
špendlíček žlutý a špendlíček zelený, odrůdy slivoně špendlíku žlutého
odrůda slivoně švestky s malými kulatými plody.

anonym

No to se radši ani neptej

bolak

Koukals na Blaníka co? :))