zjentek

Jak vzniklo příjmení Dejdar?

Vzešlo od nějakejch somráků?

Nejlepší odpověď
marci1

Zřejmě z věty: Dej dar. 🙂
Martin Dejdar o původu svého příjmení : "Na otázku o původu jeho příjmení populární herec odpověděl, že o něm samozřejmě přemýšlel a nabízí se dvě varianty. Buď byl jeho předkem nějaký žebrák, který seděl u městských hradeb a říkal „Dej dar“. Nebo se mohlo jednat o šlechtice, kterého o ty dary přicházeli ostatní požádat. „Mám pocit, že to byla spíš ta druhá varianta a ten blbec dával ty dary,“ uvedl Martin v televizní zpovědi. "
http://nasehvez­dy.cz/martin-dejdar-financne-tezce-doplatil-na-svoji-odvahu-a-naivitu/

Další odpovědi
led

Martin Dejdar se může domnívat a věřit svým představám, vždyť on také dává dar společnosti svým uměním a dar přijímá od této společnosti nejen hmotný (honorář za vystoupení), ale i společenský …

„Dej dar (cirkvi svaté), Bohu se zalíbíš.“
Když se podíváte přes rameno do historie, zbojství a vydírání vzniklo již v dávných dobách.„Ochrana tvého políčka něco stojí, dej dar a pomůžeme ti.“

Ale může být pravda také v nekalé činnosti dávných předků, lapků okrádajících pocestné, nebo hradních pánů vyžadujících desátek od poddaných a „dary k výročím“, nebo mnichů prodávajících odpustky.

Martine, nevěš hlavu (svoji), za své předky nemůžeš ani ty, ani nikdo jiný. Dejdar, dej dar společnosti dál svým uměním…

Kepler

Tak nějak. On to sám tak vysvětloval, že kterýsi jeho předek občas dal nějaký ten dar a pak už ho po něm chtěl kdekdo. Mně nedal ani autogram, negr jeden!