Kelt

Jak vzniklo příjmení Baroš?

Baroš je známé jméno a rozšířené a mám na to jméno teorii. Hebrejsky se hlava řekne roš a na hlavě , nebo v hlavě se přidá předložka ba, která se dá před jméno. Tedy ba-roš, pak baroš znamená někoho, kdo má něco v hlavě, nebo tam taky nemá nic. Lidé mohou být důslední nebo ironičtí. Jak to vysvětluje naše odborná literatura? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

1. V odkazu na stránku Ptejte se knihovny je uvedený jako zdroj 2. vydání knihy D. Moldanové.

Mám 3. vydání, ale je to trochu jinak
.
Od jména Bartoloměj jsou přímo odvozená příjmení: Bart-oň, Bart-ůněk, Bart-iš, Bart-uš atd.

Od Bartoloměje vzniklo zkrácené příjemní Bár, Bára, Baroň, Baron, ale i Baroš.

Vývoj Bar-toloměj – Bar-oš . Přípona –oš má výraz expresívní.
Tedy Baroš vznikl postupným odvozováním, tedy ze zkráceného tvaru Bar- + přípona – oš.

2. Kottův slovník uvádí Baroš = beran ve Slezsku a na Moravě

Další odpovědi
ivzez

Z webu PtejteSeKnihovny.cz :

„Příjmení Baroš/Barošová patří do kategorie příjmení, která vznikla z osobního jména. V tomto případě Bartoloměj, což je jméno biblické, aramejského původu. Vykládá se jako syn Talmajův, tj. zbrázděného, či také oráč, popř. i bojovný syn.“

Dále se tam uvádí, že u nás v roce 2011 žilo 836 osob s příjmením Baroš/Barošová → 421 mužů a 415 žen.

Zdroj: https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/dotaz-na-puvod-prijmeni-baros-a-terrich