rtepp

Jak vzniklo pojmenování ledničky- chladničky- mrazničky?

Doplňuji:
Samo se to nabízí a ten zbytek slova??

Nejlepší odpověď
annas

Slovo chladnička je odvozené od přídavného jméno chladný (to od podst. jména chlad – ný) – slovotvorný základ chladn – přípona -ička, která je typická pro zdrobnělé výrazy. Původně chladn-ice – větší – chladn-ička – rozměrově menší. Stejně mrazn-ička.
Lednička – základem je opět slovo led. Jenže přídavné jméno led-ní se významově posunulo, ale z hlediska odvozování sloves stejný postup.(Ledn-ička).
Významy slov – chlad – mající nízkou teplotu. Mráz – teplota, pří níž se voda mění v led. Led – zmrzlá voda.

Všechny významy souvisejí s tím, co se „odehrává“ v těchto spotřebičích.

Další odpovědi
Pájo

Spíše to vyjadřuje vztah k menší velikosti (v tomto případě) „skříně“ používané pro domácnosti na chlazení.
Oproti místnostem chlazeným ledem (v minulosti) se v domácnostech jednalo o menší skříň – skříňku. I lednička, jakožto tepelně izolovaná dvouplášťová skříň byla chlazena ledem – stejně jako do velkých mistností (lednic) se do ledničky vkládal přírodní led. Ten postupně tál a ochlazoval vnitřek ledničky na stálou teplotu 0 °C.

hanulka11

snad se to nabízí samo led, chlad ,mráz

…nička.. já přemýšlím, že je to zdrobnělina niky /police, poličky/ takže asi tak , třeba se mýlím…

mosoj

Zřejmě to vymyslela žena a byla na světě lednička.
Kdyby to vymyslel muž byl by na světě ledník .
Kdyby dítě bylo by to chladidlo.