Arne1

Jak vzniklo „pojď na jedno“ – myslí se pivo?

Mám dvě hypotézy:

  1. zkrácením z českého „jedno pivo“ o druhé slovo, kdy si je ostatní mají domyslet
  2. z turečtiny, kde pro „jedno“ a „pivo“ je skoro stejné slovo – jedno pivo se řekne „bir bira“

Nejlepší odpověď
Kepler

Přikláním se rozhodně k první možnosti. Je to takový eufemismus, který snad měl původně zmírnit význam této výzvy před manželkami. Ve skutečnosti se chodilo do hospody na dvě: první a poslední 🙂

Další odpovědi
annas

Pivo je slovo všesovanské, takže jít na jedno pivo považuji za českou frázi.

Navíc sloveso jdi je v mnoha frázích – jdi do pekla, do prčic, jdi za tím atd.

Takže jde o zkrácenou větu, pro někoho míra, pro jiného klamání třeba své partnerky. Ale ta zná přece své „pappenheimské“.

Turečtina..
Nejstarší zdroj původu slova bira je z r. 1852, pochází z latiny drink – npoje všeho druhu. České slovo pivo je mnohem starší.

Turci sami pivo vyrábějí až od 21. století, jinak se dováželo pšeničné pivo, ale zmiňují i plzeňské.

Takže i z tohoto důvodu by nám těžko radili.

https://www.e­timolojiturkce­.com/kelime/bi­ra

Další odkaz jsem zavřela a nemůžu nají.

marci1

Ono je vždycky lepší říct: „Jdu na JEDNO“, než „jdu na pivo“. V případě zmínky o pivu se ihned uslyší doporučení: A ne že jich tam vypiješ deset! 🙂

terry

Jednoznačně 1.
Češi obecně hodně zkracují hovorovou mluvu.
Často slyším dobrej, místo dobrý den. A všichni vědí, že se myslí den.

hapiky

Na jedno jít ve skutečnosti nemohou. To by nazpět kulhali.

Mc Merkurion

… to nevím, my chodíme vždy na dvě (první a poslední) … ale asi to holt byli nějací šetřílci, tak museli zdůraznit, že opravdu jen na jedno …
… přikláním se k první variantě, i když je pravda, že někde turecké hospodářství funguje …