Renatice

Jak vzniklo označení Posázavský pacifik?

Nejlepší odpověď
annas

„Hlavním důvodem, proč si naše lokálka číslo 210 vysloužila název Posázavský pacifik, je díky jejímu zasazení do okolní krajiny.
Již název napovídá, že se trať vine převážně kolem řeky Sázavy. Od té se trať vzdaluje nejen do šířky, ale i do výšky a v některých místech vede až 40 metrů nad řekou. Tyto úseky patří mezi nejkrásnější na celé trati, ale zároveň byly stavebně nejobtížnější. Vedení tratě po úbočí sázavského kaňonu si vyžádalo množství umělých staveb, ať již mostů, propustků, náspů a zářezů, ale hlavně tunelů.“
atd.

http://www.pa­cifikem.cz/?in­c=210_tunely

„Čeští trampové popustili uzdu své fantazii a upravovali si místopisné názvy. Tak se Vltava stala Velkou řekou, Sázava zase Zlatou řekou a její nejkrásnější úsek mezi Kamenným Přívozem a Pikovicemi získal označení Zlatý kaňon. A železnice s několika tunely a kamennými viadukty vybudovaná v údolí řeky Sázavy byla prohlášena za Posázavský pacifik. “

See more at: http://www.cd­.cz/zazitky/kam-na-vylet/748-za-kouzlem-posazavskeho-pacifiku#sthash­.fLBdmEKq.dpuf

Vlak Pacifik byl pojmenovám za 1. republiky trampy, jezdil sem i Jaroslav Štercl.
Začátkem 20. století se slovo tramp objevilo v češtině spolu s knihamii J. Londona. Dále se četly knihy, které popisovaly Divoký západ např. mayovky atd

Slovo tramp v Americe původně znamenalo jedince, který se vymykal běžnéhu životu. Takže to zřejmě české trampy vedlo i pojmenování tratě, i oni jistým zplsobem změnili svůj zaběhnutý stereotyp.

Další odpovědi
Lamalam

Že by to souviselo s Posázavím a s Union Pacific?
Doplňuji:
http://www.up.com/

gecco

Podle mne má toto označení původ v rozvoji ´trempingu´ za první republiky – trempové, pochopitelně, nechtěli pobývat v prozaických Pikovicích, Krhanicích (atd), vznikaly osady Ascalona, Tronto, Arizona, Colorado – a tam nebylo možné jet lokálou – Pacifický expres byl ten jediný správný vlak…
😉

anonym

To asi nějakému mašinfírovi vláček přejel ručičku. Paci fik !!! 🙂