Štoura

Jak vzniklo oslovení „příteli Střecho“, prosím?

Nejlepší odpověď
annas

Vložil jste otázku do kategorie Etiketa, takže nechápu.
V oblasti etikety se oslovuje 5. pádem. Je to dané historicky, vývojem skloňování.

Někdo se jmenuje Střecha (v době vzniku příjmení mohl mít něco společného se střechou. nebo se mohl jmenovat Střezivoj, nebo Střezimír.)

Jinak v češtině oslovujeme 5. pádem. Tedy na někoho voláme. Jiná možnost není. Nesprávné je oslovení v 1. p. Ten totiž vyjadřuje pocit nadřazenosti, navíc jde o tvar nespisovný.

Takže pane Střecho, příteli Střecho, milý Střecho atd.

Další najdete v odkazech
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/spravne-osloveni-prvnim-padem

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/sklonovani-prijmeni

Toto oslovení jsem slyšela, když chlapci volali ironicky na svého kamaráda „příteli S(s)třecho“, když ztratil závrať a strach z výšek a opravil něco na střeše.

Další odpovědi
marci1

Také si myslím, že to byla postava z nějaké hry nebo knihy, ne a ne naskočit odkud. Kdysi toto oslovení používali profesoři ve škole. 🙂

gecco

Jde o citát z jedné divadelní hry – ale i kdybys mě včil zabil, nevzpomenu si ze které…
😉