Avatar uživatele

Jak vzniklo nase prijmeni?

Patram po tom,napr. nas rod mel pekne ceske jmeno, a v roce 1943 byl prejmenovan na nemecke.Vidim to na nasich nahrobcich na hrbitove.Ale ja se ptam hlavne na to, jak ,jakym zpusobem nam priradil nase prijmeni?Jako proc se ten jmenuje novak,ten zas uher, ten tak ,ten onak, atd, jak ty prijmeni vznikly?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Příjmení se vyvíjela od 14. do 17. století. Vývoj společnosti vyžadoval evidenci, takže v r. 1780 byla uzákoněna dědičnost příjmení. Pojmenování Matěj od zvonku, Jan Martinův, Vít Regal - z rodiny Majdaleny, jmenovaného Víta matky., Jiřík, kovářův syn atd. Takže je jasné, že tato pojmenování byla nedostačující.

Původ některých příjmení se dá vyložit různé. Jazykovědcům a etymologům pomáhá třeba studium řemesl, tehdejší slovní zásoba atd. Jména se odvozovala podle povolání, vlastností lidí, z křestních jmen, tělesných znaků, přistěhovalců, z přírody, oděvů, ze sloves, jména neslušná, zkomolená atd. Liší se třeba pravopisem, zápisem v matrice, špatně přečtené, zkomolené atd.

Např. příjmení jméno Novák, Novotný získal ten, kdo se někam přistěhoval - byl nový. Uher - pocházel z oblasti Uher.
---

Za 2. světové války se česká příjmení psala německým pravopisem, byli to úředníci, kteří česká příjmení mnohdy ppněmčovali. . Bylo to mnohde složité, víc se dovíte v odkazu.
http://cs.wikipedia.org/…

Doplňuji:
A na závěr ještě o jedné korektuře, kterou Vladimír Mates vnáší do historie původu českých příjmení a vůbec příjmení v někdejší Rakouské říši. Obvykle se totiž uvádí (srov. např. nejnověji Všeobecná encyklopedie Universum, heslo příjmení), že povinnost nosit příjmení byla uzákoněna patentem Josefa II. z roku 1780. Podle údaje historika rakouských právních dějin Waltera Zeyringera však patent císaře Josefa II. týkající se příjmení (Familiennamen) pochází až z 1. listopadu 1786, je tedy proti tradovanému názoru přesně o šest let mladší.
http://nase-rec.ujc.cas.cz/…


Vyplývá z toho, že to NEBYLA Marie Terezie, která zavedla povinnost nosit příjmení. Navíc jen vládla do r. 1780.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Jak píše dnd, protože z Kutné hory koudelníkův syn už bylo nedostačující. A tak se z koudelníkova syna stal Koudelka. Taky i podle skupin, které žili v Čechách, na severu Charváti, na Žatecku Lučané, a z toho příjmení Charvát, eventuálně Horvát(h). Zpravidla se dědí po otci. Šlechtici měli přídomky (př: Dačický z Heslova, rod pocházel z Heslova). Může vzniknout i ze jména, třeba hokejista Martinec od jména Martin.
Povinné příjmení zavedla Mařka Terka.


Avatar uživatele
Pokročilý

Já jsem slyšel, že podle toho, jaké měli povolání a postupně i podle různých věcí, které vlastnili nebo se jim nejvíc líbili. Nakonec i podle samotných jmen. Nejstarší příjmení jsou asi podle států


Avatar uživatele
Stříbrný

A je zajímavé, že v každém jazyce jsou charakteristická jiná příjmení. Například německé Fischer, Richter neodpovídá výskytu českého Rybář, Soudce, Naše Novák má obdobu Neumann, ale jistě ne v takové míře. Snad jména zvířat Vlk, Volf, Farkaš dokazují vztah lidí k přírodě v různých jazycích.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3222
Zlatý quentos 1428
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1211
Zlatý Kepler 951
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.