zjentek

Jak vzniklo „kokršpaněl“ (Cocker Spaniel)?

Snad podle nějakýho kokrhajícího Španěla?

Nejlepší odpověď
annas

Najdete v odkazu

https://www.i­fauna.cz/holu­bi/clanky/r/de­tail/2732/kokrspa­nel-anglicky/

"I když lovečtí španělé existují bez nadsázky více než dvě století, první zmínku o španělích, ukrytou pod označením „Colwyn“ (později přeloženo jako španěl), najdeme v „Knize zákona“ krále Walesu, pocházející až z neuvěřitelného roku 948.

Zde je španěl popsán coby výborný lovecký pes, jehož hodnota se rovná ceně jezdeckého koně. Poté se však o španělech po dlouhá léta, ba přímo staletí mlčí. Podrobnější informace o rozdělení španělů a jejich využití pochází až ze století šestnáctého. Přesto rozhodně není možné tvrdit, že se v těchto záznamech hovoří výhradně o kokršpanělech.

Mnozí milovníci kokršpanělů rádi uvádějí, že jeho původ je mnoho století dlouhý. Je třeba si však uvědomit, že španělé sice existují velmi dlouho, ale kokršpaněl, plemeno jako takové, vznikalo pozvolna a jako většina plemen se ustálilo až v 19. století. Vždyť ještě téměř celé 19. století zahrnoval pojem „cocker“ všechny španěly s váhou do 12,5 kg, bez ohledu na využití jejich vlastností. "

2.„První teorie říká, že předci kokršpaněla přišli do střední a později i do západní Evropy spolu s migrujícími Kelty z oblasti dnešního Turecka nebo Balkánu již ve starověku. Druhá teorie říká, že** předek kokršpaněla** žil na Iberijském poloostrově (dnešní Španělsko) ještě před příchodem Keltů a migrující Keltové jej pak na lodích transportovali do dnešní Británie. Odtud je také odvozován původ názvu kokršpaněl – „span“ znamená ve starém kartagiňském jazyce králík. Divokých králíků bylo tehdy území dnešního Španělska plné. Výraz „spaniel“ se pak vžil pro psa, který králíky lovil. Výraz „Cock“ zase anglicky znamená „Sluka“, což je druh ptáka. V Anglii totiž našli pro** kokršpaněla** jiné využití – plašil ptáky, které pak ulovil ochočený Sokol. Ať to bylo jakkoliv, současný standard plemene byl jednoznačně vyšlechtěn v Anglii. První klub chovatelů kokršpanělů vznikl v Anglii již v roce 1885. Tehdy to však ještě byli psi různých velikostí a specializací. Později, na začátku 20. století se kokršpaněl podle velikosti a zaměření (plašení ptáků v houští nebo ve volném prostoru) začal dělit na tři linie: Špringršpaněl, Americký kokršpaněl a konečně Anglický kokršpaněl.“ atd.

http://magazin-chovatele.cz/ple­mena-psu/anglicky-kokrspanel