JájsemRaibek

Jak vznikla matrjoška, a jsou známy nějaké rekordy s ní?

Třeba největší, nejmenší, nejvíce poskládaných kusů.
A jak vlastně vznikla?

Nejlepší odpověď
johana 56

Informace o původu a výrobě první matrjošky se v různých zdrojích liší…

„Fukurumu, předchůdce ruské matrjošky, dodnes opatruje Uměleckopedagogické muzeum hraček v Sergijev Posadu poblíž Moskvy. Třebaže mnich Fukuruma připutoval do Ruska z Japonska, samotní Japonci tvrdí, že první dřevěnou skládanou figurku vysoustružil neznámý ruský mnich.“

http://www.epochti­mes.cz/20130718­21445/Jsou-matrjosky-symbolem-Ruska-nebo-vesmiru.html

Další odpovědi
marci1

Je to vlastně docela překvapivé. Matrjošky, někdy také babušky, jako by k Rusku patřily od nepaměti. Jenže ony nejsou ani prastaré, ani původně ruské. Nápad se do země dostal z Japonska.

Na přelomu 80. a 90. let 19. století ho přivezl Savva Mamotov, bohatý obchodník a ředitel moskevsko-jaroslavské železnice. Ten na ostrově Honšú narazil na figurku plešatého buddhistického mudrce Futurumy. V ní další. A další. A další…

Mamotovovi se nápad zalíbil, přivezl hračku domů a předal ji řemeslníkům ve své moskevské dílně Výchova dětí. Jako oficiální letopočet zrodu první ruské matrjošky se uvádí rok 1890 – takže letos mají panenky 120. narozeniny.

Kde přesně byla ta úplně první vyrobena, o tom se vedou spory. Přímo v dílně v Moskvě, nebo v Abramcevu, Mamotovem financované kolonii pro umělce nedaleko Moskvy? Jisté však je, kdo první matrjošku (sestávající z osmi figurek) stvořil: umělecký řezbář Vasilij Zvězdočkin a (v Abramcevu pobývající) malíř Sergej Maljutin.

Rozkládací ruská panenka, tzv. matrjoškaA proč vlastně matrjoška? „Lepší název ani dostat nemohla. Je odvozen od slov Matrjona či Matrjoša, tehdy jednoho z nejoblíbenějších ženských jmen, jež má původ ve slově matka,“ vysvětluje mladík, který pracuje v moskevském obchodu se suvenýry.
Pozn. :Odkaz je z r. 2010

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/matrjos­ky-v-rusku-slavi-jubileum-puvod-ale-maji-jinde-pfp-/zahranicni.as­px?c=A100615_135031_zah­ranicni_btw

Kepler

To vše jsou oficiální verze, ale já vím svoje. Matrjoška – bábuška je složeninou a zkomoleninou slov mater – matka a Josif – Jožka. Nechal je vyrábět Stalinův fotr aby si uchoval vzpomínku na svou bábušku, a jak se stářím zcvrkávala, tak panenky byly čím dál menší. Sám Stalin pak nechával vyrábět matrjošky s portrétem Lenina. Toť vše.

Drap

První matrjoška byla v Rusku vyrobena v 90. letech 19. století a jejím předobrazem se stala figurka plešatého buddhistického mnicha, kterou do Ruska přivezli před koncem 19. století z japonského ostrova Honšú. Dotyčná figurka zvaná fukurama byla rozložitelná stejně jako pozdější ruské matrjošky a skrývala v sobě další čím dál menší figurky plešatého mnicha, když byl mladší. Byla vystavena v Petrohradě v prosinci 1896 na výstavě japonského umění a dnes je uložená v Uměleckopeda­gogickém muzeu hraček v Sergijev Posadu blízko Moskvy.

Nápadu se následně ujala kupecká rodina Mamontovových, jež začala matrjošky vyrábět. Díky stříbrné medaili ze Světové výstavy v Paříži roku 1900 získala matrjoška i první zakázky z různých zemí. Za Sovětského svazu se vyráběly i matrjošky s obrazem Lenina a dalších čelných politiků. Vyrábějí se i po pádu totality, k vidění jsou dnes i matrjošky sportovců, ruských či amerických prezidentů a nacházejí odbyt jako turisty žádaný artikl.

Zdroj: wiki