dust8

Jak vznikla fráze „odborník na slovo vzatý“?

Jaké slova si vzal?

Nejlepší odpověď
annas

Odborník na slovo vzatý je ustálené spojení ve významu výborný, výtečný, vzácný. Přídavné jméno vzácný na stejný původ jako vzatý – od vzít, jen se liší původní předponou. iz- od kořene slovesa jmouti . .

Srovnání s latinským – ex-im-ius = vybraný, výtečný, znamenitý.

Odvození od praslovanského "*vъz-ęt’-ьn, pak *vъzętъ ‘vzatý, vybraný’ což je příč. trp. od *vъzęti – vzít – dnes vzat.

Původ slova podle Machkova Etymologického slovníku

Tudíž člověk na slovo vzatý – přeneseně zná slova, která si „vzal, získal, přijal, dobyl“, tedy uložil do své pamětti výtečně je ovládá. .

Samozřejmě zná v určitém oboru to,.co „sluje“, tedy myšlenky, které se dají vyjádřit slovy.