lenisek01234

Jak vznikla duha?

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Je to podobný princip jako když svítíš baterkou na optický hranol.

Prostě svítí sluníčko přes déšť a voda funguje jako optický hranol.

Další odpovědi
Godzilla

Duha je fotometeor (optický úkaz), projevující se jako skupina soustředných barevných oblouků, které vznikají lomem a vnitřním odrazem slunečního nebo měsíčního světla na vodních kapkách v atmosféře. Podobný úkaz může vzniknout i v drobných ledových krystalech v atmosféře. Tento jev se pak nazývá Halo.
Za deště nebo mlhy prochází světlo každou jednotlivou kapkou. Protože má voda větší index lomu než vzduch, světlo se v ní láme. Index lomu je různý pro různé vlnové délky světla a povrch kapky má tvar koule. Světlo se tedy na okrajích dešťových kapek rozkládá na jednotlivé barevné složky, které se odrážejí na vnitřní stěně a opouštějí pod různými úhly kapku. Kapky, které jsou ve stejné úhlové vzdálenosti od zdroje světla (Slunce či Měsíce), se pak jeví, jako by měly stejnou barvu. Proto má duha tvar kruhu, případně jeho části.
Vztah mezi úhlem dopadu, úhlem lomu, indexem lomu optického prostředí a rychlosti šíření elektromagnetického záření (světla) vyjadřuje Snellův zákon.

anonym

zde je toho dost k duze ► http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=Jak%20vzni­kla%20duha
Doplňuji:
www.odpovedi.cz/se­arch?q=duha