postcd

Jak vznikl výraz „plísnit“ někoho?

proč z čeho, má něco společného s plísní?

Nejlepší odpověď
annas

Plísnit a plíseň splu nesouvisí. Plísnit má vztah k plískanici, plískati. Přenesný význam – I při slovním „plískání“ slyšet zvuky řeči někdy zbytečné, těžko se jim dá zabránit …

Plísniti – dnes výraz knižní = činit někomu výtky; hubovat, kárat, peskovat.

plískanice ‘déšť se sněhem za větrného
počasí’. Od slovesa plískat, které odpovídá
p. pluskać, br. pljuščéc’, s./ch.
pljúskati, vše vesměs o pleskání deště
ap. Psl. *pl’uskati má blízko k lit. pliauškė̷ti
‘tlachat, tleskat’, srov. i lat.
plaudere ‘tleskat’. Původ zřejmě onom.,

plísnit ‘kárat, hubovat’. U Jungamnna doložen i
význam ‘kálet’. Jen česky., nepříliš jasné.
Snad souvisí s plískati ‘stříkat, tlachat’

Tolik Rejzkův etymologický slovník.
V. Machek uvádí:
plísnit, moravsky kárati, hubovati,, žvaniti, kelvetiti atd.
Plískati ( plískanice) = padání prudkého deštěj, vlhkého sněhu, liják. atd. Ozvýají se zvuky – pleskání – chlístání, hluk.