Avatar uživatele
Sůwa

Jak vznikl výraz „hnidopich“ ?

Našla jsem jen význam hnidopich či hnidopych, ale z čeho ten výraz vznikl?
Doplňuji:
Děkuji, pro význam slova nemusím nijak daleko 🙂, zajímal mne původ, ale už je mi i ten jasný. Právě na mně bylo nalezeno několik „hnid“, zřejmě k velkému uspokojení toho hnidohledače a následně hnidopicha. Já jsem ale proti tomu očkovaná, takže se nemám čeho obávat.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: Sůwa

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, johana 56, hanulka11, Drap, briketka10 před 4322 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
vagra

Kopíruji svoji odpověď z diskuze.
Jde o stejný zdroj, který uvádí Hanulka /je jen trochu obsáhlejší / a zmiňuje se o něm i Annas.
Snad vám to dokreslí povahu a způsoby člověka, nazývaného hnidopichem.

Už dávno jsem nazval jednoho, /podle jeho bezesporu velice skromného hodnocení, všechny uživatele Odpovědí převyšujícího a tím pádemi vyčnívajícího nad ostatní/ mentorem a hnidopichem.
Posuďte sami, jak dalece jsem se odchýlil, od podle mě velice výstižné definice.....

.....„Když někoho označíme za hnidopicha, použili jsme toto zajímavě znějící slovo jako označení, cituji Slovník spisovného jazyka českého, člověka, který "si všímá jen maličkostí, malicherností“, který je „omezený puntičkář“. Také prý se takovým lidem říká hnidař a Vladislav Vančura to slovo použil v podobě hnidous.

Slovo hnidopich prvně použil nebo spíš zpopularizoval politik, novinář a vydavatel Julius Grégr v článku, který vyšel roku 1886.

Když se zamyslíme nad výrazem hnidopich, asi nás napadne, že nějak souvisí se slovem hnida, pojmenováním vších vajíček. Ano, souvisí. Pro lepší pochopení oné souvislosti ocituji z knížky Pavla Eisnera Čeština poklepem a poslechem.
„Hledati, vypichovati hnidy. Řeklo by se, že hledati vší vajíčka na slušných lidem bude počínáním marným, ale není: nějaká ta hnida se vždy najde, a aby ji našel, od toho je na světě hnidopich; nemluvě ani o případech, kdy najde něco, co je povážlivostí, chybou, vadou právě jen v jeho očích.
Co je v životě pidimužíčků, prskavců, slintavců, kteří jásají své Heuréka! našedše hnidu.
Co budulínků a valihrášků umných, chytrých, slovutných, kteří vypíchnuvše hnidu na cizí hlavě, začnou sami sobě skoro připadat jako muži.“ Tak tedy, jak svědčí Pavel Eisner, hnida jako vší vajíčko, a vypichování, zdůrazňovaní malicherností podobných hnidám, daly vzniknout zajímavému, dodnes používanému slovu, které má pro většinu z nás nesrozumitelný původ.....
.......Ze stejného kořene pochází i slovo hnít, možná i výrazy hnis a hnus. Hnidy prostě nejsou nic příjemného. Ostatně hnidopichové také ne.

Zdroj-http://www.roz­hlas.cz…

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?briketka10, annas Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanulka11

našla jsem toto
Když se zamyslíme nad výrazem hnidopich, asi nás napadne, že nějak souvisí se slovem hnida, pojmenováním vších vajíček. Ano, souvisí. Pro lepší pochopení oné souvislosti ocituji zase jednou z knížky Pavla Eisnera Čeština poklepem a poslechem. "Hledati, vypichovati hnidy. Řeklo by se, že hledati vší vajíčka na slušných lidem bude počínáním marným, ale není: nějaká ta hnida se vždy najde, a aby ji našel, od toho je na světě hnidopich; nemluvě ani o případech, kdy najde něco, co je povážlivostí, chybou, vadou právě jen v jeho očích

dál lze číst v odkazu
http://www.roz­hlas.cz/stred­nicechy/slova/_zpra­va/57073

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Sůwa

V otázce týkající se významu slova „pero“, bych to skutečně nehledala a ve vyhledávací liště to samozřejmě nebylo, protože je to v diskuzi. Děkuji.

před 4322 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad Sůwa, protože jsem dostala bod, doplňuji, že všechny výrazy stále platí a jsou uvedené i v nově vydaném slovníku. I když péro (u boty) se stalo archaismem.
Další výrazy jsem uvedla v diskuzi, patří do nespisovné češtiny, protože nejde o hovorové výrazy (to je spisovná podoba mluvené češtiny), ale některý význam je vulgární, tedy z oblasti nespisovné češtiny.

před 4322 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Odkaz na význam slova hnidopich:

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vyznam-slova-pero#discussion

před 4322 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek