annas

Jak vznikl symbol V z prstů a co znamená?

Nejlepší odpověď
hanulka11

„Angličtí“ střelci ze speciálního dlouhého luku byli ve skutečnosti Velšané, kteří se ve střelbě z těžko ovladatelného, avšak smrtícího luku cvičili od dětství. Podle jiné verze ukazovali DVA prsty (nebo» k napnutí tětivy je potřeba prostředníku a ukazováku) a tak vzniklo gesto fig. 2, jež se později zaměňovalo za symbol vítězství (V = victory). Někteří ovšem soudí, že Churchill tak dával najevo, že už mu opět v prstech chybí doutník

Zdroj: http://www.mi­litaria.cz/cz/clan­ky/miscellane­a/ukazovani-prstem-aneb-drobna-lekce-z-historie.html

Další odpovědi
dědapetr

Stejně tak existuje i mnoho gest rukou, která při cestování mění význam. Tak například gesto s prsty do „V“ coby symbol vítězství učinil za temných dob druhé světové války nesmrtelným britský předseda vlády. Správně má při něm dlaň směřovat ven. Stačí však trochu pootočit zápěstí a dostáváte se na nebezpečnou půdu kulturních rozdílů. V Británii (a částečně i v zemích Britského společenství národů) znamená „véčko“ s dlaní dovnitř stejný pozdrav jako zdvižený prostředníček – záměrnou urážku.
Vysvětlit se to snad dá trochou historie. Ve středověku totiž francouzští vojáci běžně odzbrojovali anglické lučištníky useknutím ukazováčku a prostředníčku, tedy prstů, jimiž se natahuje tětiva luku. Angličané pak svá vítězství na bitevním poli na oplátku oslavovali máváním dvěma vztyčenými prsty na poražené Francouze.
Při návštěvě Austrálie počátkem roku 1992 předvedl prezident George Bush (starší) při vystupování z limuzíny shromážděnému davu lidí to, co pokládal za churchillovské gesto vítězství – s dlaní obrácenou dovnitř. Druhý den naplnil jeho společenský přehmat přední stránky novin. Stejné boty se dopustila i Margaret Thatcherová při oslavách volebního vítězství.
V touze zdokonalit své globální dobré způsoby jsem opravdu pečlivě studoval oblast mezinárodního protokolu. Proto třeba vím, že když si v Asii s někým vyměňujete vizitku, měli byste ji dávat i přijímat oběma rukama a okamžitě pečlivě pročíst, ještě než ji založíte do kapsy. Bohužel velká spousta pravidel patří do kategorie: „Jak jsem to mohl, sakra, tušit?“

Zdroj: http://www.re­adersdigest.cz/ma­gazin/cesty/po­zor-kam-slapete

vagra

Zajímavostí jsou gesta složená z prstů.
Původně to začalo římskými číslicemi VII – dotkni se sedmého ráje. Ten je ale vyhrazen pouze pro proroka Mohameda.
Šestý-VI- je vyhrazen pro jeho společníky a nezbožnější z muslimů se proto mohou dostat do pátého ráje – V.
Teprve křesťané tomu dali nynější význam VICTORY – VÍTĚZSTVÍ.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:Ge­EUYZqjmSsJ:se­desatka.cz/no­de/1955+P%C5%AF­vod+%C3%BAslov%C3%AD&cd­=4&hl=cs&ct=clnk&gl=cz&s­ource=www.goo­gle.cz

ten který je

Victoria – vítězství.