Jak vznikl rozhlas?

Nejlepší odpověď
kenyrts

zde je část článku ve slovenštině:

Rádiotelegrafia a rádiofonia
Podľa súčasných poznatkov pravdepodobne prvým rádioamatérom na svete bol američan dr. Mahlon Loomis, zubný lekár vo Washingtone, ktorý v r. 1865 vyslal zrozumiteľné telegramy medzi Mount Cochoctin a Boerse Deer vo Virgínii, vzdialené vzájomne 23 km, keď ako antény použil na prijímacej i vysielacej strane drôtené vodiče, nesené drakom. Z Loomisových spisov je zrejmé, že už spoznal jadro teórie o šírení elektromagnetických vĺn, ktorú neskôr formuloval Hertz. Na rozdiel od neho sa však domnieval, že vlna sa šíri iba horizontálne. Niet pochýb, že keby sa mu bolo dostalo potrebnej podpory, aby mohol pokračovať vo svojich pokusoch, bol by zistil svoj omyl. Isté je, že mu bol v r. 1872 v USA udelený patent, prvý v histórii ľudstva, týkajúci sa bezdrôtovej telegrafie.

Zmieniť sa treba aj o výsledkoch, ktoré v tejto oblasti dosiahol geniálny T. A. Edison. V r. 1875 zistil, že zakmitávanie pri kľúčovaní telegrafu je vyžarované do diaľky a v r. 1885 patentoval oznamovací systém s použitím zvislých antén. Navrhol tiež antény, nesené upútanými balónmi. Pomocou anténového systému sa v r. 1882 podarilo A. E. Dolbearovi prenášať na značnú vzdialenosť kod.
link:

Zdroj: http://www.ra­diohistoria.hu/Ol­dradio/main.ns­f/wdocu/0000333