bobánek

Jak vznikl řád Teplářských rytířů a byli opravdu bohatí jak se onich říká nebo chudí?

Nejlepší odpověď
anonym

chudí určitě nebyli,ale okolo templářů je dodnes mnoho záhad,co je na nich pravdy se už dnes asi nikdo nedoví
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%98%C3­%A1d_templ%C3%A1%C5%­99%C5%AF

Další odpovědi
iceT

http://www.ry­tirskyradbile­hohavrana.wz.cz/web9/fe­edback.htm

1popelka1

Templářský řád (=Chudí rytíři Krista a Šalamounova chrámu) vznikl roku 1118 v Jeruzalémě (na sklonku první křížové výpravy). Založili jej francouzští rytíři v čele s Hugem de Payns. Patřili ke třem velkým duchovním rytířským řádům (vedle johanitů a řádu německých rytířů).

Z řádu, který původně chránil křesťanské poutníky do svatého města, se stala elitní vojensko-církevní organizace.

Její členové se koncem 13. st., po skončení křížových výprav do zámoří, usadili na Kypru a poté ve Francii, kde díky promyšlenému systému půjčování peněz brzy zbohatli. Založili celý systém nestranného bankovnictví a byli světově uznávanými ekonomy.

Staré zkazky je označují za ochranitele legendárního svatého grálu – poháru, ze kterého Kristus pil při poslední večeři před svým ukřižováním.

Roku 1307 Filip IV.Sličný pozoruje jejich narůstající vliv a moc s nevolí a nařizuje jejich pronásledování. Členové jsou zatčeni a mučením přinuceni k falešným výpovědím, jejich majetek je konfiskován.

Nedávno vyšlo najevo (r. 2001), že při procesu vedeném v roce 1308 tehdejší papež Kliment V. zbavil templáře obvinění z kacířství. Pravdou zůstává, že papež později od templářů svou tvář odvrátil a v roce 1312, nejspíš i na nátlak francouzského krále, řád zrušil.

Poté, co byl řád roku 1312 postaven francouzským králem Filipem IV. Sličným a papežem Klementem V. mimo zákon, podařilo se některým templářům uprchnout do Skotska a uniknout tak mučení a pozdější smrti na hranici. Tento osud se nevyhnul ani poslednímu velmistrovi řádu Jacquesi de Molayovi, upálenému v roce 1314.

Jejich příběh inspiroval mnoho filmařů a spisovatelů, např. bestseller Dana Browna Šifra Mistra Leonarda nebo Poslední templář od Raymonda Khoury.

Zdroj: referát do školy – zdroj Lidové noviny