dmatejek777

Jak vznikl název vajíčko na „hniličko“

Nejlepší odpověď
annas

Vejce na hniličku (tvar hniličko je krajový, už zastaralý – také neznám). Na hniličku – souvisí se slovesem hnít. Původní význam slovesa hnít je v pasívu – být rozrušován ve své konzistenci, přiváděný k rozkladu.

Takže odborně – při vaření vajíčka se teplem mění struktura proteinů ve žloutku a bílku tak, že koagulují a vytvářejí pevnou síť, ve které je polapena voda – vajíčka tuhnou. Každý protein tuhne při jiné teplotě

Narušuje se tedy konzistence – vzniká za určitou dobu hnilička.

Druhá možnost – zmiňuje Drap – konzistence připomíná např přezrálou měkkou hrušku, rovněž název hnilička – stejný původ – prvotní bylo sloveso hnít.

Další odpovědi
Drap

Neznám na hniličko, ale na hniličku. Název je zřejmě odvozen od konzistence takto připraveného vejce. Dost často zahnívající věci mají měkkou, podobnou konzistenci.