Avatar uživatele
vm

Jak vznikl název sika kleští?

Zajímalo by mě odkud se vzal název kleští, tzv. „sikovek“ neboli sika kleští. V němčině se nazývají wasserpumpenzange a v angličtině tongue and groove pliers, což jsou oba dva názvy, které vyplývají z použití nebo tvaru. Český název sika mi ale žádný smysl nedává. Může to být zkratka, případně název nějakého výrobce? Taky by mě také zajímalo, odkud pochazí méně časté označení „blitzky“.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, suaeda, bolak, Pájo před 3906 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Domnívám se, že tvar siko, sika nesouvisejí s příd. jménem šikovný (má zcela jiný původ, navíc souhlásku š x s), původ od šik = pořádek, uspořádat). Příd. jméno šikovný = obratný, dovedný, zručný (člověk). Dále nespisovně vhodný, příhodný (např. klobouk)..

Kdo vymyslel název, těžko říct. Jak jsem zjistila, používají se jako kleště na trubky a vodní čerpadla. Uvádím výrazy, která mají stejný základ – SIK(A). Výraz SIKOVKA
se používal, i když v jiném významu.

  1. vztah k vodě Ve staročeštině bylo sloveso sikati = stříkati. Dětská stříkačka se nazývala = sikačka, sikavka, sikovka.
  2. sik = zahnutá hůl (u jelena zahnuté parohy) – podobnost tvaru
  3. sika = malý mečík – kleště dokážou vyhladit ostré hrany trubek.

Etymologický a Česko-německý slovník.
Doplňuji:
Až dodatečně jsem si uvědomila, že i německý název těchto kleští souvisí s „vodou“ = kleště na vodní čerpadla – Wasser (voda) – pumpen (čerpání) – zange (kleště).

Takže i v češtině by pak sikovka měla vztah k vodě, podle angličtiny spíš zase ke tvaru.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Od významu „šikovný – uchopit“ .
http://www.slovnik-synonym.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=siko
Doplňuji:
Neříkám jenom šikovný ale i uchopit držet.. Je to třeba chápat dohromady.
Kdo o tom něco ví ,tak ví, že se sikovkama opravdu šikovně a dobře drží předmět.
Navíc také existují chemické kotvy do betonu, které se také nazývají Sika malta.
Není to název firmy, takže to s tím držením a uchopením něco společného má.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
jéjéjára

Sikovky jsou vlastně Sicovky podle výrobce Sico dnes se zrovna prodávají jedny na Aukru. A s chemickou firmou Sika z německa nemají nic společného. Je mi 73 a byl jsem instalater. Ale původce to výrobku také neznám, ale viděl jsem je vícekrát.

Nový příspěvek