Kepler

Jak vznikl název obce Kardašova Řečice?

Nejlepší odpověď
annas

Doplním původ slova kardaš.

"Slovo "Kardaš nebo kartas je původu východního, asijského, a znamená v tatarštině, turečtině a maďarštině tolik, co přítel, pobratím, válečný soudruh nebo vyzvědač. Slovo kardaš jest ale také rozšířeno jako příjmení…na Podkarpatské Rusi a v Maďarsku…také v mluvě cikánské.

V Čechách vyskytuje se slovo kardaš mimo město (Kardašova Řečice) jen jako jméno samoty, náležící k obci Bzí v okrese vltavotýnském…"

Jméno Kardaš je poprvé zmiňováno v listině z r. 1493, ve které Jindřich IV. z Hradce zaručuje své čtvrté manželce věnem rybníky a mezi nimi i Kardaš. Dříve, tak ještě r. 1437, jmenuje se tento rybník „starým rybníkem nad Řečicí“ naproti „novému rybníku nad Řečicí“, jímž se mínil nynější Velký. Jméno Kardaš dostalo se tedy rybníku mezi lety 1437 až 1493. Proč právě toto jméno bylo dáno nejstaršímu řečickému rybníku, založenému snad již ke konci XIV. století, zůstane na vždy záhadou. Je nasnadě domněnka, že jméno bylo buď podle nějakého rybníkářského mistra, který rybník po husitských válkách opravoval, nebo podle některého dělníka z rybníkářské cha­sy.

Zajímavá je etymologie jména Kardaš. Výraz kardaš je slovo turecké a znamená bratr. Název rybníka spolu s předpokládanou dobou jeho založení časech „tureckého nebezpečí“ by tak mohl být reminiscencí na válečné zážitky některého z držitelů Řečice či zakladatelů rybníka."

https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/puvod-nazvu-rybnika-kardas-v-kardasove-recici

--
Ještě doplním etymologii slova řečice. Řečice = potok V. Machek v Etymologickém slovníku uvádí:

„Praslovanské řeka = rěka z roik-a původně znamenala vodní tok (náhon), určený k zavlažování luk nebo polí, kdežto skutečné řeky měly svá jména vlastní. obecný jednotný název v prajazyku nebyl. Tím se vysvětlují i pomístní jména Říčky a rozličné ˇŘéčice, později Řečice.“

Řečice vytékala z rybníka.

Další odpovědi
Drap

Řečice je menší říčka či větší potok. Od toho zřejmě základní část názvu. Řečic bylo zřejmě více a tato patřila nějakému Kardašovi, z toho logický název Kardašova Řečice.

marci1

To žil jednou jeden Kardaš a ten měl strašně upovídanou ženu. Pořád řečnila a řečnila. Všichni ji říkali „Řečnice“. Kardaš si s ní opravdu užil, nepustila ho ke slovu, pořád řečnila. Časem z její přezdívky vypadlo -n- a říkali jí Řečice. A tak vznikl název Kardašova Řečice. 🙂

Midoc

Obec dříve vlastnil Kardaš.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Kepler

marci: ještě jsi zapomněla dodat, proč se Kardašovi dostalo té pocty, že po něm pojmenovali obec. On totiž měl z toho neustálého slovního průjmu své ženy nakonec mučednickou smrt. Jako správnému křesťanovi, nakonec málem došlo na svatořečení, ale pak se přišlo na to, že s farářem tajně chlastali mešní víno.

marci1

🙂