johana 56

Jak vznikl název ‚blbouni‘ pro kynuté ovocné knedlíky?

Dnes byly k obědu meruňkové a vzpomněla jsem si, že tento výraz použil např. J. Hašek v knize „Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války“.
Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Blboun – v hanáčtině, možná i někde jinde, se toto slovo používá pro kynuté ovocné knedlíky.

V r. 1926 uvádí jazykovědec Rippl ve SNČ jako název pro vězeňský knedlík plněný povidly, který byl určitě nevalné kvality, stejně jak chléb komisárek. Později se název rozšříil i do vojenského slangu.
----
Pojmenování možná podle českého názvu blbouna nejapného,. ptáka, který získal jméno kvůli neschopnosti se bránit.

Takže vězni či vojáci se museli spokojit s tím, co dostali, jinak by zůstali bez jídla.

Z vojny se po návratu vojáků domů dostal název i do běžné domácnosti a zůstal. Stále se „blbouni/y“ vaří, ale samozřejmě v jiné kvalitě.
Mňam, mňam…