Avatar uživatele
Kepler

Jak vznikaly malé kamenolomy u obcí?

Účel byl jasný: stavební materiál, alespoň na podezdívky a sklepy.. To si každý mohl nalámat kámen bez nějakého povolení a zadarmo?. Dnes se už z kamene moc nestaví a opracované kusy si musíme koupit.

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? dudu, johana 56, EKSOT123 před 1398 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Záleží kterou dobu máš na mysli. Podmínky a pravidla se měnila. Už hodně dlouho můžeš těžit kámen pouze na svém pozemku a dnes ještě se státním povolením z horního úřadu. U nás bylo v okolí několik lomů, řada jich byla soukromých, jeden byl panský a také jsme měli obecní lom.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dudu

V okolí svého rodiště si pamatuji několik lokalit kde místní těžili kámen. Nazývali je skalou nebo skalkou a pojmenovávali po majiteli pozemku. Se souhlasem vlastníka zde kámen mohla lámat nejen jeho rodina, ale i sousedé. Musím se pochlubit, že jsem v tamní lokalitě majitelem jedné z posledních „skal“, které se dodnes podle mojí prabáby říká Vinklerka.

Upravil/a: dudu

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

Z kamene se staví stále, pokud chci kvalitní dílo a ne nějaké náhražky. Lom vznikne snadno, prostě se otevře v lokalitě, kde je kámen a po dohodě s úřady. Ideální je, když mě ten pozemek patří.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
EKSOT123

Jak už tady chlapi píšou, je to krásná ukázka, jak se časy mění.
Dřív se písek do betonu vybíral z místních potoků a písek (zvětralá žula nebo něco podobného) do malty kopal po lesích a neplodných plochách. Podobně jako ten kámen se většinou používal místní. Můj dům i stodola je z místních šutrů (durbachity, aplity), většinou neopracovaných, velmi různorodých a často i dost navětralých.
Byl to levnější materiál i doprava. Také ekologičtější.
Dnes jsou na všechno stavební normy, horní zákon, předpisy a i kdyby bylo povolené z takového materiálu stavět a ho dobývat, lidi jdou radši do práce, vydělají peníze, a pak si to koupí.

Upravil/a: EKSOT123

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Kamelonolomy nevím. Ale vím, že kdysi dávno bylo běžné si svépomocí nakopat hlínu a vypálit cihly. Prostě se jen vybral z dostupných pozemků ten, kde byl vhodný jíl …

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek